Rozdelenie mikroskopov

Vo všeobecnosti možno mikroskopy rozdeliť z viacerých pohľadov. Všeobecné rozdelenie pozostáva z dvoch kategórií mikroskopov, a to biologických a stereoskopických. Podľa typu okulárovej hlavice ich možno rozdeliť na monokulárne, binokulárne, trinokulárne či digitálne mikroskopy. Z hľadiska využitia ich možno definovať ako detské, študentské či laboratórne. V článku sa podrobnejšie budeme venovať kategóriám mikroskopov, ktoré nájdete v našej ponuke.

Na začiatok sa pozrieme na dve základné skupiny mikroskopov – biologické a stereoskopické s rôznymi typmi okulárovej hlavice.


 

Biologické mikroskopy

Pod pojmom biologický mikroskop (presvetľovací) sa skrýva naozaj široká škála mikroskopov. Vo všeobecnosti tieto druhy mikroskopov slúžia na pozorovanie tenkých, svetlo priepustných materiálov v prechádzajúcom svetle. Osvetlenie je zabezpečené či už zrkadielkom, zabudovanou žiarovkou alebo LED technológiou. Jednotlivé tenké rezy preparátov sú umiestnené medzi podložným a krycím sklíčkom.
Biologické mikroskopy sú ideálne pre pozorovanie drobných preparátov, nakoľko disponujú pomerne vysokými dosahovanými zväčšeniami. Z hľadiska obsluhy ich možno považovať za pomerne nenáročné a vhodné pre rôzne vekové kategórie. 


 

Stereoskopické mikroskopy

Inak nazývané i ,,stereolupy,, slúžia na pozorovanie svetlo nepriepustných materiálov (kamene, mince ...) v odrazenom svetle. Ich zväčšovacia schopnosť je síce nižšia, no pre daný účel postačujúca. Výhodou stereoskopických mikroskopov je prítomnosť dvoch nezávislých optických systémov pre každé oko. Vďaka tomu, že ich optické osi sa pretínajú práve na pozorovanej ploche, sledovaný objekt vidíme priestorovo, teda v trojrozmernom obraze. Osvetlenie je zabezpečené LED technológiou, prípadne zabudovanou žiarovkou. Z konštrukčného hľadiska sú pomerne jednoduché a s ich obsluhou si poradí naozaj každý. 


 

Digitálne mikroskopy s LCD

Sa odlišujú od klasických mikroskopov neprítomnosťou okulárov, ktoré sú nahradené praktickou LCD obrazovkou. Sú vyrábané za účelom naozaj jednoduchého pozorovania preparátov priamo na LCD displeji, čo je veľkou výhodou pri výučbe väčšej skupiny študentov.
Práca s digitálnymi mikroskopmi je nenáročná a ich obsluha je identická ako u klasických okulárových mikroskopov. Osvetlenie je zabezpečené LED technológiou. Benefitom u väčšiny digitálnych mikroskopov je možnosť uložiť sledované obrazy priamo do internej pamäte prístroja, prípadne pamäť rozšíriť o externú SD kartu. 

Môj tip

Ekonomická voľba: Mikroskop Omegon Digistar 1-600x

Odporúčaný model: Mikroskop Bresser LCD 50-2000x


 Z hľadiska využiteľnosti nájdete v našej ponuke študentské mikroskopy, detské mikroskopy, laboratórne mikroskopy, priemyselné mikroskopy i vreckové mikroskopy.


 

Detské mikroskopy

Detské mikroskopy sú určené pre získavanie prvých skúseností zo sveta mikroskopie. Vyznačujú sa najmä nenáročnou obsluhou. Vďaka nim môžu najmenší bádatelia skúmať rôzne materiály nájdené v prírode.
Sú dostupné vo verzii biologických i stereoskopických mikroskopov, monokulárov či binokulárov určených pre pohodlnejšie sledovanie. Osvetlenie je zabezpečené LED technológiou alebo klasickým zrkadlom. Pri zrkadlovom osvetlení je veľmi dôležité dobré nasmerovanie zrkadla a dostatočné denné svetlo pre pohodlné pozorovanie. Niektoré z detských mikroskopov sú prispôsobené i na vonkajšie použitie priamo v teréne.

Môj tip

Pre dieťa do 9 rokov:  Mikroskop Bresser DLX 300-1200x

Pri deti do 12 rokov: Mikroskop Levenhuk 2L

 


Študentské mikroskopy

Študentské mikroskopy sú navrhnuté najmä za účelom výučby, sú pre začiatočníkov i pokročilých študentov. Pre začiatočníkov sú vhodné monokulárne verzie s jednoduchou obsluhou. Pokročilejší si prídu na svoje s binokulárnymi verziami určenými na pohodlnejšie sledovanie. Študentské mikroskopy nájdete i vo verzii trinokulárov s možnosťou pripojenia kamery na zvečnenie obrázkov z pozorovania. Študentské mikroskopy sú určené na sledovanie priehľadných i nepriehľadných preparátov. Dosahované zväčšenia sú pomerne vysoké. Osvetlenie je zabezpečené LED technológiou, či zabudovanou halogénovou žiarovkou. Väčšina z nich je pripojiteľná priamo k PC prostredníctvom USB kábla pre pohodlné zhotovovanie a uchovávanie obrazov z pozorovania vo forme fotiek či videí.

Môj tip:

Naša voľba č.1 Mikroskop Omegon Microstar 20-1280x s USB

 


Laboratórne mikroskopy

Laboratórne mikroskopy sú primárne určené pre profesionálne využitie vo vedeckých a výskumných laboratóriách. Sú vybavené naozaj kvalitnou optikou, väčšinou hrubým i jemným zaostrovaním, vďaka čomu možno pozorovať kvalitný, ostrý obraz, navyše s veľmi dobrým podsvietením. Sú dostupné vo verziách binokulárov i trinokulárov s možnosťou pripojenia kamery pre zvečnenie obrázkov či videií z pozorovania. V našej ponuke sú dostupné biologické, stereoskopické i digitálne laboratórne mikroskopy. 

Môj tip:

Najlepší pomer cena/výkon: Mikroskop BTC 312 T

Vynikajúci obraz: MIkroskop BMS C2-233

 

 


Priemyselné mikroskopy

Sú to stereoskopické mikroskopy na dlhom otočnom ramene. Dodávajú sa v binokulárnej a trinokulárnej verzií. Je možné tieto modely vybaviť osvetlením. Svoje uplatnenie si nájdu rôznych odvetviach priemyslu. 

Môj tip:

Ekonomická voľba: Mikroskop BMS ST-50

Pomer cena/výkon: Mikroskop BTC IND C2T priemyselný

 


 

Vreckové mikroskopy

Ako názov hovorí, sú to malé kompaktné mikroskopy, ktoré je zvyčajne možné pripojiť cez USB kábel ku počítaču a vytvárať si foto dokumentáciu, alebo videa z pozorovania.

Môj tip

U nás voľba č.1: Mikroskop Omegon Digital USB hand

 

 

 S mikroskopmi máme bohaté skúseností, ak máte akékoľvek otázky alebo nejasnosti neváhajte nás kontaktovať, pre stránku s kontaktmi kliknite tu.

Čakajte prosím...
Užívateľský panel
Napiště nám zprávu