Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov pracovania niektorých služieb. Viac informácii.

Vyberáme detský mikroskop

Už od dávnych vekov ľudstvo lákali otázky, čo sa ukrýva vo svete okolo nás. Začali sme objavovať nové a neopísané javy. Postupne sa však zrodila otázka, či dokážeme všetko vidieť našimi očami. Začali vznikať prvé šošovky a netrvalo dlho a zrodil sa mikroskop. Mnoho z nás si spomína na nadšenie, ktoré sme cítili na praktikách z biológie, kde sa nám do rúk dostali prvé modely tohto úžasného prístroja. S nadšením sme sledovali povinné preparáty, ale siahli sme i po predmetoch, ktoré sa nachádzali okolo nás. Kto nikdy netúžil vidieť pod mikroskopom list izbovej rastliny či prach povaľujúci sa pod skrinkou? 

Deti majú obrovskú chuť objavovať a spoznávať. I my sme si túžili mikroskop zabaliť do svojej školskej tašky a plný entuziazmu začať skúmať aj doma. Dnes je to pre deti možné. Detské mikroskopy ponúkajú celú radu možností, ako dopriať deťom náučnú zábavu. Deti pociťujú nadšenie pre objavovanie nových vecí už od začiatku. Práve v detských rokoch sa rodí prvé nadšenie pre vedecký svet, ktoré môže prerásť v niečo trvalé. Podstatné je zachytiť nadšenie v začiatkoch a začať ho naplno rozvíjať už od útleho veku. 

Z čoho sa skladá mikroskop? 

Štandardný mikroskop pozostáva z troch hlavných sústav: 

  • Optická
  • Osvetľovacia
  • Mechanická

Každá zo sústav pozostáva z ďalších častí. Optická sústava je zložená z objektívu, ktorý vytvára zväčšený, skutočný a prevrátený obraz pozorovaného predmetu a okuláru, umožňujúceho pozorovanie obrazu okom. Okulár mení obraz, ktorý je vytvorený objektívom, na zväčšený, prevrátený a neskutočný. Okrem  týchto dvoch častí je podstatný i tubus, ktorý nastavuje vzájomné polohy objektívu a okuláru. Konštrukcia optickej sústavy závisí na spôsobe, akým bude mikroskop využívaný. Monokulárne mikroskopy sú určené na pozorovanie jedným okom, binokulárne pre pozorovanie oboma očami.  

Osvetľovacia sústava dnes využíva zdroj umelého svetla. Lampa je umiestnená pod mechanickým stolčekom, na ktorý pokladáme pozorovaný preparát. Na starších mikroskopoch alebo mikroskopoch určených pre začiatočníkov či deti sa môžeme stretnúť so zrkadlom, ktorého hlavnou úlohou je využívať odrazené svetlo na osvetlenie preparátu. 

mikroskop1

Pre koho je detský mikroskop vhodný? 

Detský mikroskop je vhodný pre každé dieťa, ktoré miluje prírodu a už od začiatku inklinuje k prírodným vedám. Vďaka detskému mikroskopu môžu deti začať objavovať svet okolo seba na úplne novej úrovni. Prvé mikroskopy sú určené na pozorovanie mikroštruktúr napríklad na listoch. Postupne je možné sa na prepracovanejších modeloch dostať až k pozorovaniu buniek či baktérií. Ideálne vzorky na pozorovanie sú napríklad riečna voda alebo voda pochádzajúca z kaluží. Na prvý pohľad neživá substancia sa pod svetlom mikroskopu dokáže zmeniť na životom hýriaci svet. Postupom času deti samé začnú vyhľadávať nové vzorky, ktoré môžu jednoducho skúmať. 

Ak si lámete hlavu nad tým, ktorý mikroskop je pre Vaše dieťa vhodný, mali by ste na začiatku zvážiť najmä vek dieťaťa. Pre deti do siedmich rokov je vhodný napríklad mikroskop Bresser Biotar, ktorý vyniká veľmi jednoduchým ovládaním a možnosťou pozorovať priehľadné objekty (vrstvy cibule či krídla hmyzu). Vhodnou voľbou pre deti v predškolskom veku je tiež mikroskop Levenhuk LabZZ M101, ktorý tiež umožňuje pozorovať priehľadné objekty, ale má už LED osvetlenie s možnosťou nastavenia intenzity. 

V prípade, že hľadáte mikroskop, ktorý už nebude pre Vaše dieťa len hračkou, ale umožní mu začať seriózne bádať a objavovať krásy sveta, môžete zvoliť mikroskop Levenhuk Rainbow 2L. Model Levenhuk Rainbow je skvelým pomocníkom pri skúmaní priehľadných objektov, okrem toho je však možné skúmať už i polopriehľadné a neprehliadné objekty. Deti sa tak vďaka pozorovaniu naučia oveľa viac, než pri čítaní dlhých kapitol učebníc. Vhodnou možnosťou je mikroskop Omegon VisioStar 40-400x, LED. Jednoduché ovládanie, stmievateľné LED osvetlenie a zväčšenie 400x sú skvelou voľbou pre naozaj zanietených pozorovateľov. 

Študenti sa na svet pozerajú už inak ako deti. Zaujímajú ich veci do väčšej hĺbky a ich znalosti si zaslúžia mikroskop, ktorý už zvládne viac. Pre nich je vhodným produktom študentský mikroskop  Omegon Microstar 20-1280x. Mikroskop je vhodný pre žiakov a študentov, ktorí chcú skúmať peľ, textilné vlákna či hmyz. Zväčšenie sa pohybuje v rozsahu 20-1280x a umožňuje pozrieť sa na svet z úplne novej perspektívy. 

Čo by mal spĺňať mikroskop pre dieťa?  

Jednoduchosť 

Najmä pre deti v predškolskom veku a mladších žiakov je dôležité jednoduché a jasné ovládanie. Veľká časť mikroskopov určených pre deti sú monokulárne, pretože tento typ je pohodlnejší a nie je v jeho prípade potrebné nastavovať správne rozpätie okulárov. Monokulárny mikroskop umožňuje pre deti lepšie a rýchlejšie zaostrenie na preparát uložený na podložnom sklíčku. 

Bez zbytočných káblov 

Veľkou výhodou je, ak mikroskop disponuje akumulátorovým príslušenstvom. Deti si môžu mikroskop vziať so sebou do prírody a objavovať nové veci hneď bez toho, aby sa museli trápiť blízkosťou elektrického pripojenia. Mikroskop Levenhuk LabZZ M101 je skvelým kandidátom. Obsahuje 2 batérie a je veľmi ľahký, čo umožňuje najmä mladším deťom zobrať si ho so sebou kamkoľvek. 

zvacsenie

Zväčšenie aspoň 400 

Na trhu sa dnes pohybuje množstvo nekvalitných výrobkov, ktoré sa pýšia neexistujúcim zväčšením 1000-krát. Nie je to však pravda. Mnohé z nich negarantujú toto zväčšenie a pohybuje sa v oveľa nižších číslach. Ideálne je, ak má mikroskop pre Vaše dieťa zväčšenie aspoň 400-krát. To znamená okulár 10-krát a objektívy 4-krát, 10-krát a 40-krát. Pri tomto zväčšení sa už naozaj dá objaviť svet, ktorý je bežným očiam neviditeľný. Pre starších žiakov a študentov však vyberajte i väčšie zväčšenie. Skvelou voľbou je v tomto prípade mikroskop  Omegon Microstar 20-1280x, ktorý dosahuje zväčšenie až 1280-krát, čo predstavuje úplne nový level pozorovania.  

Vhodné doplnky

Mikroskop, ktorý vyberáte pre svoje dieťa, by mal disponovať vhodným vybavením. Vybavenie zjednodušuje tvorbu a výrobu nových preparátov. Napríklad mikroskop mikroskop Bresser Biotar CLS 300-1200x obsahuje skvelú sadu pomôcok, ktorá je vhodná i pre deti v predškolskom veku. Mikroskop Levenhuk Rainbow 2L je zas vybavený vajíčkami žiabronôžok i liahňou, ktorá umožňuje vytvoriť si živé preparáty. 

Medzi ďalšie obľúbené doplnky patria už hotové mikroskopické preparáty

 

Čakajte prosím...
Užívateľský panel
Napiště nám zprávu