Ako si vybrať ďalekohľad

Výber vhodného ďalekohľadu nie je žiadna veda. Úlohou tohto článku nie je ohurovať odbornými výrazmi , technickými špecifikácia a normami, ale poradiť Vám, aby ďalekohľad, ktorý si kúpite Vám robil radosť, aby ste mohli dlho a spoľahlivo používať, zároveň aby Vám kúpa nového ďalekohľadu nespôsobila prievan v peňaženke.

Všetky ďalekohľady majú označenie "číslo x číslo", napríklad 10x50 alebo 8x42. Prvé číslo je priblíženie a druhé číslo je priemer objektívu.  Priblíženie 10x nám zobrazí pozorovaný objektív 10x bližšie, to znamená, že vežu od nás vzdialenú 1000m, budeme cez ďalekohľad vidieť ako zo vzdialenosti 100m. Priemer objektívu  má vplyv na svetelnosť, čím väčší priemer objektívu, tým väčšia sveteľnosť a lepšie možnosti pozorovania počas zamračených dní, alebo vo večerných hodinách keď už sú obmedzené možnosti sledovania.

Ako si vybrať ďalekohľad

Ako vidieť na obrázku vyššie, prvý rozdiel, ktorý si všimneme je rôzna veľkosť medzi jednotlivými ďalekohľadmi. Na základe našich dlhoročných skúseností sme u nás rozdelili ďalekohľady do 7 kategórií

1. Poľovnícke ďalekohľady

2. Turistické ďalekohľady

3. Vreckové ďalekohľady

4. Detské ďalekohľady

5. Astronomické ďalekohľady

6. Zoom ďalekohľady

7. Vojenské ďalekohľady

Veľa model je možné zaradiť aj do 2 kategórií, samotný výber je však už na Vás. Treba si premyslieť na aké aktivity budeme ďalekohľad hlavne používať a podľa tohto si zvoliť.  


Poľovnícke ďalekohľady

Základnou črtou týchto ďalekohľadov je veľké sveteľnosť, ktorá je priamo úmerná veľkosti objektívu. Samozrejme veľkosť objektívu musí byť vhodná na pohyb lesom a krajinou, preto sa tu stretávame s priemermi objektívu 50mm, 52mm a 56mm. Výnimočne s iným priemermi. Druhým dôležitým rozmerom je zväčšenie, ktoré je zvyčajne od 7x-12x. Osobne odporúčam voliť radšej menšie zväčšenie, vďaka ktorému máme väčšiu sveteľnosť a šíršie zorné pole.
Ďalekohľady s najväčšou sveteľnosť majú rozmery 7x50 a 8x56, veľmi obľúbené sú modely 10x50, 10x56, 12x50 a 12x56. Nemenej dôležitým faktorom pre ďalekohľady do náročných podmienok je vodeodolnosť a plnenie dusíkom proti zahmlievaniu. Najlepšie modely na trhu majú automatické zaostrovanie, alebo vstavané diaľkomery.  Pre starších ľudí odporúčam ďalekohľad 10x56, ktorý má výstupnú pupilu 5,6mm a to je maximum, ktoré dokáže oko staršieho človeka prijať. Pre mladších ľudí je to ďalekohľad 8x56 s výstupom 7mm,

Môj tip pre poľovnícky ďalekohľad

Ekonomická voľba: Fomei Leader 8x56

Najlepší pomer cena/výkonFomei Leader 8x56 ED a pre starších poľovníkov Dorr Milan XP 10x56

Najlepší obraz: Steiner Xtreme 8x56 a pre starších poľovníkov Dorr Bussard 10x56

  Fomei Leader 8x56 ed

  


 Turistické ďalekohľady 

Sú trošku menšie oproti poľovníckymi ďalekohľadom. Je to hlavne preto, lebo od nich nevyžadujeme tak dobrú svetelnost aj v horších svetelných podmienkach ako je šero, alebo upršané počasie. Ich výhodou je menšia váha a kompaktnosť. Najobľúbenejšie sú rozmery 8x32, 8x42 a 10x42. Obľúbený je aj model 12x42, ale má už menšie zorné pole, čo zhoršuje pozorovanie pohyblivých objektov. Množstvo turistických ďalekohľadov je vodeodolných a plnených dusíkom, toto oceníme hlavne pri nečakanej zmene počasia počas výletov.  

Shilba Odyssey 10x42

Môj tip pre turistický ďalekohľad:

Ekonomická voľba: Shilba Adventure 8x40

Najlepší pomer cena/výkon: Shilba Odyssey  8x42

Najlepší obraz:Fomei Leader 10x42 ED


Vreckové ďalekohľady

Už názov nám hovorí o aké ďalekohľady ide. Sú malé, ľahké, kompaktné a schováme ich do vrecka na bunde. Tieto ďalekohľady majú menšiu sveteľnosť, preto odporúčam ďalekohľady s rozmermi 8x25 alebo 10x25. Na trhu sú aj modely 12x25, alebo rôzne zoom kompakty so zväcšením napríklad 8-20x25, ale kvalita obrazu pri väčších zväčšeniach je väčšinou sklamaním.

Môj tip na vreckový ďalekohľad

Ekonomická voľba: Dorr Pro-Lux 8x21

Najlepší pomer cena/výkon: Omegon Blackstar 10x25

Najlepší obraz::  Meopta Meostar 8x25

Dorr Wolf 10x25

 


 Astronomické ďalekohľady

Po týmto pojmom rozumieme binokulárne ďalekohľady, ktoré používame na prvé astronomické pozorovania, alebo na pozorovanie vzdialených objektov najčastejšie z pevných stanovísť. Tieto ďalekohľady majú veľké priemery pre potrebnú veľkú sveteľnosť, tiež sú ťažke a náročnejšie na prenos. Preto nie ssú určené na dlhšie prechádzky v prírode.
Najčastejšie sa tu stretávame s rozmermi 15x70, 20x80 a 25x10. Najmä posledne spomenutý model už potrebuje na pozorovanie statív, pozorovanie z ruky s modelom 25x100 už je takmer nemožné.

Omegon Nighstar 15x70

Môj tip na astronomický ďalekohľad

Ekonomická voľba: Omegon NIghtstar 15x70

Najlepší pomer cena/výkon: Omegon Nighstar 20x80

Najlepší obraz:: Omegon Nighstar 25x100

 


 Detské ďalekohľady

Detské ďalekohľady sú určené pre deti staršie 5 rokov. Mladšie deti ešte vo väčšine prípadov nerozumejú načo tieto prístroje sú.  Sú to veľkosťou rovnaké modely ako kompaktné ďalekohľady. Dieťa staré 5 - 10 rokov nie je schopné udržať v rukách väčší ďalekohľad a tým sa pozorovanie pre neho stáva nepohodlné, takmer nemožné. 

Môj tip na detský ďalekohľad

Ekonomická voľba: Shilba Compact 10x25

Najlepší pomer cena/výkon: Dorr Pro-Lux  10x25

Najlepší obraz: Steiner Safare Ultrasharp 10x26

Shilba Compact 10x25

 


 Zoom ďalekohľady

Táto malá kategória ďalekohľadov je stále obľúbená u zákazníkov. Ďalekohľady s funkciou zoom môžu meniť zväčšenie, zvyčajne je to v rozmeroch 8-20x. Veľkostne odporúčam modely s objektívom nad 40mm, nie menším. Nevýhodou týchto ďalekohľadov je ich náročnejšia výroba a komplikovanejšia konštrukcia, z tohto dôvodu sú v nich zvyčajné použité hranoly Bk-7, ktoré nemajú také dobré vlastnosti ako hranoly BaK-4.

Fomei Terra 8-24x50

Môj tipy na ďalekohľad zoom

Ekonomická voľba: Shilba Compact 8-17x25

Najlepší pomer cena/výkon: Fomei Terra 8-24x50

 


 Vojenské ďalekohľady

Patria medzi absolútnu špičku v ponuke ďalekohľadov. Sú to modely, ktorých cena bežne prevyšuje 1000 EUR. Majú najlepší obraz a vynikajúcu odolnosť voči nárazom a zlým podmienkam. Vo väčšina prípadov majú vstavený digitálny kompas a rôzne iné špeciálne funkcie.

Môj tip na vojenský ďalekohľad

Ekonomická voľna: Omegon Seaster 7x50 s digitálnym kompasom

Najlepší obrazĎalekohľad Steiner Commander 7x50

 


 Pri výbere ďalekohľadu sa stretávame s týmito výrazmi


 

Zväčšenie

U ďalekohľadov sa stretávame zvyčajne so zväčšením 7-25x. Pre klasické pozorovanie z ruky je vhodné zväčšenie 7-12x, vyššie zväčšenie ako napríklad 16x alebo 20x na pozorovanie z ruky neodporúčam, nakoľko je veľmi náročné udržať pevne v ruke ďalekohľad. Aj menšie pohyby ruky majú veľký vplyv na výsledný obraz, ktorý je roztrasený. Pri väčších zväčšeniach je vhodné použiť statív.


 

Priemer objektívu

Má zásadný vplyv na sveteľnosť ďalekohľadu a celkovú veľkosť a hmotnosť ďalekohľadu. Môžeme napísať, že čím väčší objektív, tým väčšia sveteľnosť, ale zároveň aj vyššia váha. Pozor, na sveteľnosť má vplyv aj zväčšenie ďalekohľadu. Čím väčšia zväčšenie tým menšia sveteľnosť. Prax ukázala, že ideálna veľkosť objektívu na turistiku je 32mm a 40mm, výnimočne 50mm. Pre poľovníckom je to 50mm a 56mm. Väčšia objektívy sú určené skôr na pozorovanie z pevného miesta, napríklad z terasy.


Sklo hranolov

V praxi sa budeme stretávať s výrazom skla Bk-7 a BaK-4, ktoré majú podstatne lepšie optické vlastnosti a používajú sa v ďalekohľadoch vyšších tried. Väčšina ďalekohľadov v našej ponuku má hranoly BaK-4. Vysoko kvalitné sú napríklad hranoly ED, alebo rôzne iné špeciálne úpravy.

 


 

Zorný uhol a zorné pole na 1000m

Je to klasický technický údaj, ktorý nám povie aká je veľkosť obrazu vo vzdialenosti 1000m. Ako príklad uvediem, ďalekohľad 8x56 má zorné pole 114m, iný model 10x56 má zorné pole 105m. Hlavný vplyv na veľkosť zorného poľa má zväčšenie ďalekohľadu a tiež konštrukčné spracovanie jednotlivých optický členok.


Statívový závit

Je možnosť pripojenia ďalekohľadu na statív dvoma spôsobmi:

1. Ďalekohľad má statívový závit (majú ho hlavne väčšie ďalekohľady). Veľa modelov má tento závit schovaný pod krytkou, ako je to na obrázku. Závit je skrytý pod krytkou pred kolieskom ostrenia

2. Na pripojenie ďalekohľadu na statív sa používa špeciálny adaptér

 

 


 

Optický výstup

Je číslo, ktoré nám hovorí aký veľký obraz vychádza z ďalekohľadu, zvyčajne 1-7mm. Matematicky to vypočítame vydelením priemeru objektívu so zväčšením. Príklad, ďalekohľad 8x56, má optický výstup 56/8=7mm. Zdravé ľudské oko, zrenička je schopná prijať svetlo priemeru 2-7mm, avšak starnúce oko stráca schopnosť roztiahnuť sa na 7mm. V praxi to znamená toľko, že človek vo veku 50 rokov nie je schopný spracovať obraz z ďalekohľadu 8x56, pre neho bude vhodnejšia voľba 10x56. Naopak mladý človek kúpou ďalekohľadu 10x25, pri optickom výstupe 2,5mm sa zbytočne bude uberať o prichádzajúce svetlo.


Minimálna ostriaca vzdialenosť

Číselný údaj s informáciou od akej minimálnej vzdialenosti som schopný s ďalekohľadom pozorovať. Najlepšie ďalekohľady sú schopné zaostriť od 2,5m. Tým najlacnejším ďalekohľadom z trhu sa to nemusí nikdy podariť :-)


 

Konštrukcia

Poznáme 2 druhy konštrukcie:

1. Klasická (Porro) - na obrázku na pravej strane

2. Priama ( Roof) - na obárzku na ľavej strane

Ďalekohľady priamej konštrukcie sú náročnejšie na výrobu a takáto optická sústava má menšie straty a odchylky pri prenose svetla. V rovnakej cenovej kategórií môžeme takéto modely považovať za lepšie, avšak nie vždy je tomu tak. Rozdiely sú veľa krát úplne minimálne, voľným takmer nerozpoznateľné. Osobne odporúčam sa pozerať na design ďalekohľadu a dať na sympatie, páči sa mi, nepáči sa mi, bude mi dobre sedieť v ruke, alebo nebude.


Dioptrická korekcia

Väčšina ďalekohľadov našej ponuke má možnosť nastavenia dioptrickej korekcie zvyčajne v rozsahu -3 až +3. Vhodné pre ľudí, ktoré nosia okuliare, ale neradi s nimi pozorujú cez ďalekohľad. Dioptrická korekcia sa nastavuje buď na pravom okulári, samostatne pre každý okulár, ako na obrázku nižšie pri centrálnom koliesku na zaostrovanie. Pre ľudí, ktorí budú pozorovať cez ďalekohľad s okuliarmi odporúčam výsuvné očnice, pozorovanie s takým ďalekohľad je oveľa pohodlnejšie.

 

Tento článok obsahuje stručný prehľad toho najdôležitejšieho čo potrebuje vedieť pred kúpou ďalekohľadu. Na túto tému by sa dala napísať aj menšia kniha, ale kto by to celé čítal....

Ak budete potrebovať poradiť s výberom, alebo budete mať akékoľvek iné otázky k ďalekohľadom, neváhajte nás kontaktovať.

Čakajte prosím...
Užívateľský panel
Napiště nám zprávu