Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov pracovania niektorých služieb. Viac informácii.

Test nočných videní Bestguarder

Nočné videnie sa čím ďalej, tým viac stáva nenahraditeľným doplnkom vybavenia poľovníkov aj u nás, na Slovensku.

Ja sám používam nočné videnie už niekoľko rokov. Rukami mi prešli okrem termovízií aj modely nočných videní od analógových prístrojov generácie 1 až zosilňovača zvyškového svetla, aj digitálne na princípe kamery s CMOS čipom.

Novinka

V apríli tohto roku sa ku mne dostala informácia o vstupe novej značky digitálnych nočných videní značky Bestguarder na náš trh. Exkluzívny distributér tejto značky pre Slovenskú a Českú republiku mi ponúkol zapožičanie týchto zariadení na otestovanie. Zariadenia som otestoval a moje poznatky som zhrnul do tejto recenzie. Zariadenia, ktorá som testoval, sú monokulár Bestguarder NV-500 a binokulár Bestguarder WG-80. Oba prístroje sú vybavené systémom deň/noc, možno ich teda používať tak za svetla ako ďalekohľad, keď je obraz vykreslený farebne, ako aj v noci, keď je obraz čiernobiely.

Parametre

Najskôr uvediem parametre nočných videní, ktoré sú pre výsledný obraz dôležité. Regulovateľný neviditeľný prísvit pri oboch zariadeniach sľubuje dosah 300m v prípade monokulára a 350m u binokulára. Pri nočných videniach je rovnako ako u iných optických zariadení dôležitá samotná šošovka a ňou poskytované priblíženie. Binokulár Bestguarder WG-80 ponúka nadpriemernú šošovku s priemerom 50mm s priblížením 4x. Monokulár Bestguarder NV-500 má šošovku s priemerom 32mm a priblížením 3,5x. Oba prístroje majú aj digitálny zoom, binokulár 1x až 5x a monokulár 1x až 3x. Binokulár ma potešil plynulým zoomom, nehrozia teda „skoky“ pri približovaní, keď strácam prehľad o scéne. Monokulár mi zasa urobil radosť ostrým obrazom aj pri plnom priblížení. Tretím zásadným parametrom je veľkosť čipu, ktorá určuje, koľko pixelov bude schopné zariadenie vykresliť a ako čisto bude obraz vykreslený. Čipom CMOS s rozlíšením 1 280x720 px v prípade monokulára a 2 592 x 1 933 px pri binokulári obe zariadenia predstihli ostatné prístroje na trhu.

Zaostrovanie

Na test som si vybral revír, ktorý poskytuje prostredie lesa i poľa. Test prebiehal za bezmesačnej noci. Zariadenia po vybalení prekvapili svojou malou hmotnosťou (monokulár váži iba 430g a binokulár 780 g). Balenie obsahuje okrem samotného prístroja na nočné videnie aj popruh, handričku na čistenie šošovky, spájací kábel, manuál v češtine a angličtine a v prípade monokulára aj 8 GB pamäťovú kartu. Monokulár ma zaujal tiež svojou kompaktnosťou. Ešte pred testom som pri binokulári privítal možnosť širokej škály nastavenia rozostupu oboch očníc - buď priamo pri sebe, alebo ďaleko od seba, a tiež ich samostatné dioptrické zaostrenie. Dioptrické zaostrenie ponúka aj monokulár. Obe zariadenia majú šošovku krytú po obvode gumou, prístroje teda pôsobia odolne a nehrozí rozbitie šošovky pri páde z ruky. Pri teste mi asistovala kolegyňa, ktorá merala vzdialenosť pomocou GPS. Test na poli dopadol takto: Ľudskú postavu som monokulárom zreteľne rozoznal do 230 m, binokulárom do 300 m. Konečná hodnota pre monokulár, ktorým som bol schopný postavu detekovať, bola 280 m a pre binokulár 340 m. Dobrému rozpoznávaniu dopomáha v prípade menšieho monokuláru aj veľmi kvalitný displej. Zaostrovanie je pri binokulári mimoriadne detailné. Zaostrovacím kolieskom sa pri ostrení od nuly do nekonečna otočí celkom 5x, čo umožňuje skutočne detailné zaostrenie, ktoré niektorí užívatelia určite uvítajú. Iným užívateľom možno bude naopak viac vyhovovať rýchlejšie ostrenie monokulára, kde sa koliesko otočí pri zaostrovaní z nuly do nekonečna len 1x.

Fotky a videá

Pri teste sme mali možnosť otestovať i fotenie a nakrúcanie videí. Monokulár má pamäťovú kartu s vysokou kapacitou už vloženú do prístroja, k binokuláru si v prípade záujmu o možnosť fotenia a nakrúcania videí treba kartu prikúpiť (cena do 10 eur). Snímky z oboch prístrojov vyšli v dobrej kvalite. Kvalita videí je podľa môjho názoru ešte vyššia, ako je to pri fotografiách. Dôležitým parametrom je i výdrž batérií. Distributér nám dodal odporúčané batérie Energizer lithium. S nimi nám prístroje vydržali asi 8 hodín bežného pozorovania s použitím prísvitu i bez neho. Vždy však záleží na používanom stupni prísvitu a vonkajšej teplote. Batérie majú o niečo dlhšiu výdrž v lete než v zime. Zmienil som sa o prísvite, pretože binokulár ponúka 3 stupne jeho intenzity a monokulár dokonca 5 stupňov. Vďaka možnosti tejto voľby nedochádza k vybíjaniu batérií a najmä nie k oslneniu zveri prísvitom. Neviditeľnosť prísvitu ovplyvňuje aj kvalita jeho spracovania, ktorá je v tomto prípade podľa mojich skúseností na vysokej úrovni. Počas nášho testu tak diviačia, ako ani srnčia zver prísvit Bestguarderov nezaznamenala a nedošlo k jej plašeniu. Prísvit je pre zver neviditeľný aj vďaka jeho nasmerovaniu mierne pod pozorovaný stred obrazu.

Zhrnutie

Značka Bestguarder obstála v teste na výbornú. V prístrojoch som ocenil možnosť voľby českého jazyka. Istotou je aj 3-ročná záruka, ktorú dáva distributér, ďalej servis v Českej republike a bezplatné zapožičanie náhradného prístroja v prípade nevyhnutnosti servisu. Dôvodom môjho kladného hodnotenia je aj prihliadnutie na cenu, ktoré pri takýchto prístrojoch vždy zohráva svoju rolu. Cena v čase písanie tohto testu za monokulár bola stanovená na 313 eur (s DPH) DPH a za binokulár 469 eur (s DPH). Vzhľadom na parametre prístrojov a konkurenciu na trhu sú to veľmi priaznivé ceny.

Testo test bol publikovaný v časopise Halali 7/2018. Článok je zobrazený so súhlasom Halali.

Čakajte prosím...
Užívateľský panel
Napiště nám zprávu