Recenzia Shilba Target Pro 30, 8-32x56

V tejto recenzii Vám prinášame popis športového puškohľadu prémiovej rady značky Shilba.

História značky Shilba optics siaha do roku 1975. Firma sa zaoberala výrobou optických zariadení a postupným zvyšovaním kvality a rozširovaním sortimentu sa vypracovala na značku presahujúcu svoj región. Implementáciou technológie Shilba japanese dosiahla výrobou puškohľadov výrazný úspech a predaje a exporty svojich výrobkov ju posunuli na úroveň známych značiek aj mimo domáceho argentínskeho trhu a krajín Latinskej Ameriky. V roku 2004 sa predaj rozbehol aj v krajinách Európy. Najväčším európskym odberateľom sa stalo Španielsko, ktoré zároveň na seba zobralo úlohu hlavného distribútora pre európsky trh. Výrobky Shilba optics sú známe svojou kvalitou a najlepším pomerom cena/výkon.

V dnešnej recenzii Vám predstavíme puškohľad Shilba Target Pro 30, 8-32x56

Modelová rada Target Pro bola navrhnutá ako prémiová rada pre športové, ale aj poľovné využitie. Požiadavky boli kladené na presnú streľbu na dlhé vzdialenosti. Telo puškohľadu je jednoliate a poskytuje stabilný základ pre konštrukčné riešenie puškohľadu. Nová optická sústava HD400, kvalitné spracovanie, vysoká priepustnosť svetla, bočná paralaxa, antishock system a vodeodolnosť, to sú iba niektoré z vlastností tejto modelovej rady puškohľadov Shilba.

Obsah balenia

Puškohľad sa dodáva v pevnej kartónovej krabici, na ktorej sú na peknej grafickej potlači zobrazené parametre puškohľadu. Po otvorení v krabici nájdeme puškohľad, ktorý je zabalený v ochrannej fólii. Na puškohľade je osadená slnečná clona a taktiež na ňom nájdeme prednú vyklápaciu krytku objektívu. Ďalej balenie obsahuje handričku na ošetrenie skiel a stručný príbalový leták.

Spracovanie a prevedenie

Puškohľad vďaka svojmu prevedeniu, doplnkom a ovládacím prvkom pôsobí robustnejším dojmom. 30 mm priemer tubusu a objektív o priemere 56 mm umožňujú výborné spracovanie svetla v optickej sústave puškohľadu. Pevné konštrukčné riešenie umožňuje plnenie dusíkom a použitie puškohľadu aj za nepriaznivých poveternostných podmienok, keďže je vodeodolný, nárazuvzdorný a vodotesný.

Vlastnosti

Zväčšenie puškohľadu je variabilné a strelec ho môže nastaviť v rozmedzí hodnôt 8-32x. Vyššie hodnoty zväčšenia sa využívajú hlavne pri športových disciplínach pri streľbe na dlhšie vzdialenosti. Ovládanie zväčšenia sa nachádza na okulári puškohľadu. Ovládač je pomerne mohutný a je na ňom výrazné značenie hodnôt zväčšenia. Obsahuje drážkovanie a jeden väčší výstupok pre lepšie uchopenie a pohodlnejšie otáčanie. Chod ovládača je veľmi príjemný a hladký. Na okulári sa nachádza aj ovládací prvok korekcie dioptrií.

   

Priemer objektívu

Tento model disponuje objektívom o veľkosti 56 mm. Kombinácia priemeru objektívu a tubusu o priemere 30 mm umožňuje optickej sústave dosiahnuť čo najlepšie svetelné podmienky.

Priemer tubusu je dôležitým konštrukčným prvkom puškohľadov. V našom prípade je tubus o priemere 30 mm vyrobený z jedného kusu. V strede tubusu je umiestnený „hranol“ , v ktorom sú osadené ovládacie prvky ako vertikálna a horizontálna vežička a bočné koleso ovládania paralaxy. Priemer tubusu 30 mm sa využíva lepší svetelný rozsah puškohľadu a je často využívaný pri určení puškohľadov pre športovú streľbu.

Paralaxa

Modely Target Pro 30 disponujú bočnou paralaxou, ktorá umožňuje robiť korekcie od hodnoty 10 yardov. Pomocou tejto korekcie je možné dosiahnuť zaostrenie cieľa a zároveň zámerného kríža, kedy strelec vidí ostro a jasne oba tieto prvky, ktoré sú dôležité pre presný zásah cieľa. Chod paralaxy je pomerne tuhý, čo je však dobre vzhľadom k fixácii kolesa ovládania paralaxy. Ciachovanie na kolese je od 10 yardov do hodnoty 500 yardov. Pre „fajnšmekrov“ by sa hodilo veľké koleso paralaxy, to by umožňovalo veľmi jemné doladenie a ociachovanie priamo na „oko“ strelca. Hodí sa to pre strelecké disciplíny, kde sa paralaxou dajú merať vzdialenosti cieľa.

Zámerný kríž

Zámerný kríž je dôležitým prvkom puškohľadov a pri športovej streľbe zvlášť. Modely Target Pro používajú osnovu typu MilDot. Táto osnova je veľmi praktická pri streľbe, nakoľko je možné využiť ju pri technike streľby „prenášaním“ kedy strelec môže robiť korekcie zásahov podľa odčítania hodnôt priamo na zameriavacom kríži. V praxi je to veľmi osvedčená metóda. Je možné ju kombinovať s metódou „klikania“ na vežičkách puškohľadu. Výrobca označuje tento typ kríža ako MIL-DOT BLUE. To preto, lebo puškohľad umožňuje zapnúť osvetlenie kríža v modrej farbe. Ovládací prvok prísvitu je umiestnený na okulári a umožňuje zapnúť prísvit v 11-tich úrovniach intenzity. Napájanie je riešené tenkou okrúhlou batériou typu CR2032.

Korekčné vežičky

Korekčné vežičky umožňujú robiť korekcie a posun zámerného kríža vo vodorovnej a horizontálnej polohe. Umiestnené sú zvislo a bočne v stredovom hranole na tele tubusu puškohľadu. Nastavenie je možné prevádzať až po odskrutkovaní ochranných krytiek. Krok klikania je 1/8, čo je hodnota využívaná športovými strelcami na presné doladenie. Samotný klik je výrazný, hladký a strelec má vizuálny aj zvukový prehľad o prevedení kliku. Vežičky sú nízkoprofilové a značenie je prevedené bielou farbou od hodnoty 0 po hodnotu 10 (po desatinkách). Veľkou výhodou je, že vežičky sú nulovateľné a strelec si tak môže nastaviť počiatočnú hodnotu pri klikaní. Chýba tu však označenie výškovej polohy vežičky v ktorej „otáčke“ sa práve nachádza.

Skúsenosti z praxe

Tento model sme testovali na PCP vzduchovke, malokalibrovke a puške kalibru .223 Remington. Strieľali sme na terč vzdialený 50 a 100 metrov. Musím vyzdvihnúť prácu so svetlom a vhodnosť zameriavacieho kríža. Korekcie sa pri streľbe prevádzali výborne a okrem klikania sme vyskúšali aj prenášanie hodnôt pomocou zámernej osnovy. Jej tenké ramená kríža a jemné značenie bodiek sú veľmi prehľadné a nezakrývajú terč ako niektoré hrubé osnovy iných výrobcov. Dôležitým faktorom pri presnej streľbe je aj výber vhodných montáží. Tu je dôležité prihliadať na rozmery tubusu, puškohľadu a na jeho využitie. Tento puškohľad môžem smelo doporučiť na disciplíny Malá odstreľovačka, alebo na presnú terčovú streľbu pri väčších kalibroch. Je to model strednej kategórie, ktorý strelca nesklame. Vo svojej kategórii je určite výbornou alternatívou pri výbere puškohľadu.

Pár fotiek puškohľadu na zbrani - platforma AR15 (kaliber .223 Remington)

Výsledok v terči - 5 rán na vzdialenosť 100 metrov.

 

Hodnotenie

 • odolná konštrukcia
 • vodeodolnosť, vodotesnosť a nárazuvzdornosť
 • obsahuje korekciu dioptrií
 • výborne čitateľný jemný zámerný kríž s prísvitom v 11-tich úrovniach jasu
 • bočná paralaxa
 • slnečná clona a krytka objektívu v balení
 • krok klikania je 1/8 pre jemné doladenie
 • chýba veľké koleso paralaxy
 • chýba značenie polohy otáčky korekčnej vežičky

 

Technické parametre

 • Zväčšenie: variabilné
 • Veľkosť zväčšenia: 8-32x
 • Priemer objektívu: 56 mm
 • Priemer tubusu: 30 mm
 • Vodotesný: áno
 • Plnený dusíkom: áno
 • Zámerný kríž: MilDot s osvetlením
 • Paralaxa: bočná, od 10 yardov
 • Krok klikania: 1/8
 • Celková dĺžka: 420 mm
 • Hmotnosť: 830 g
 • Záruka: 24 mes.


Puškohľad nájdete aj v ponuke nášho e-shopu.

Čakajte prosím...
Užívateľský panel
Napiště nám zprávu