Chyby pri výbere ďalekohľadu

Ďalekohľad nepatrí na cestách do prírody či na dovolenku k tak častým spoločníkom ako napríklad fotoaparát, napriek tomu jeho použitie nám veľakrát spestrí naše zážitky. Ako to už živote chodí tak aj v optike sa pri výbere ďalekohľadu stretávame s rôznymi nepravdivými informáciami.

V tomto článku sú napísané 4 všeobecné chyby, s ktorými sa stretávame pri výbere ďalekohľadu.

1. Čím väčšie zväčšenie tým lepšie

Jedným z najrozšírenejších tvrdení pri výbere ďalekohľadu je že čím väčšie zväčšenie tým lepšie. V žiadnom prípade, je to veľký omyl! Pri veľkom zväčšení sa zužuje zorné pole a pozorovateľ vidí iba obmedzenú šírku a je oveľa náročnejšie sa zorientovať pri pozorovaní. Ďalekohľad s 10-násobným zväčšením má zorné pole na 1000m približne 100m, s 20-násobným priblížením to bude polovica. Za druhé pri veľkom zväčšení sa prejaví nestabilita obrazu, obraz sa nám bude stále hýbať a nebude mať stálu ostrosť, nakoľko ľudské oko nestačí sledovať takéto zmeny, tiež je takéto pozorovanie veľmi únavné. Riešením je použitie statívu, ktorý minimalizuje popísané negatíva. Ďalekohľady s veľkým zväčšením ocenia ľudia, ktorí skúmajú detaily na veľké vzdialenosti, napríklad ornitológovia, pozorovatelia nočnej oblohy či lietadiel.2. Rovnaké parametre - rovnaký obraz

Ďalšou z chýb, s ktorou sa stretávame, je že ďalekohľady s rovnakými technickými parametrami, teda zväčšením a priemerom objektívu (napríklad 8x56) v totožných svetelných podmienkach zobrazujú rovnaký obraz. Na kvalitu obrazu má vplyv konštrukcia optickej sústavy, zloženie použitého skla v šošovkách, použité hranoly, použité antireflexné vrstvy a v neposlednom rade geometrické a farebné vady v obraze.

 


3. Univerzálny ďalekohľad zoom

Tretím omylom je snaha kúpiť si univerzálny ďalekohľad, a nakoľko nič takého neexistuje, voľba padne na ďalekohľad typu zoom. Tieto sú vhodné na pozorovania na malé a stredné vzdialenosti, avšak pri väčších vzdialenostiach od nich nemôžeme očakávať zázraky, nakoľko ich konštrukcia je zložitejšia oproti ďalekohľadom s pevným zväčšením, majú teda viac optických členov, čo má za následok väčšie straty pri prechode svetelných lúčov. Obraz teda nebude natoľko kontrastný a čistý, ako pri použití ďalekohľadu s fixným zväčšením. Osobne tieto ďalekohľady nemám rád a preto ich neodporúčam

 


4. Väčšie zväčšenie - vyššia cena

Ďalšou z fám, ktorá sa týka kúpy ďalekohľadu je názor, že čím väčšie zväčšenie ďalekohľadu, tým je jeho cena vyššia. V skutočnosti cena ďalekohľadu nesúvisí s jeho zväčšením, hlavnými faktormi tu sú: konštrukcia, optické prevedenie, vlastnosti, značka a iné.

 

Pri výbere toho správneho ďalekohľadu Vám radi poradíme, prípadne zodpovedáme Vaše otázky, neváhajte nás kontaktovať. Zároveň odporúčam prečítať si článok ako si vybrať ďalekohľad.

Čakajte prosím...
cross
Užívateľský panel