Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov pracovania niektorých služieb. Viac informácii.

Chyby pri výbere ďalekohľadu

Ďalekohľad nepatrí na cestách do prírody či na dovolenku k tak častým spoločníkom ako napríklad fotoaparát. Napriek tomu jeho použitie nám veľakrát spestrí naše zážitky. Ako to už živote chodí, tak aj v optike sa pri výbere ďalekohľadu stretávame s rôznymi nepravdivými informáciami.

V tomto článku sú napísané 4 všeobecné chyby, s ktorými sa stretávame pri výbere ďalekohľadu.

1. Čím väčšie zväčšenie tým lepšie

Jedným z najrozšírenejších tvrdení pri výbere ďalekohľadu je že čím väčšie zväčšenie tým lepšie. V žiadnom prípade, je to veľký omyl! Pri veľkom zväčšení sa zužuje zorné pole a pozorovateľ vidí iba obmedzenú šírku a je oveľa náročnejšie sa zorientovať pri pozorovaní. Ďalekohľad s 10-násobným zväčšením má zorné pole na 1000m približne 100m, s 20-násobným priblížením to bude polovica. Za druhé pri veľkom zväčšení sa prejaví nestabilita obrazu, obraz sa nám bude stále hýbať a nebude mať stálu ostrosť, nakoľko ľudské oko nestačí sledovať takéto zmeny, tiež je takéto pozorovanie veľmi únavné. Riešením je použitie statívu, ktorý minimalizuje popísané negatíva. Ďalekohľady s veľkým zväčšením ocenia ľudia, ktorí skúmajú detaily na veľké vzdialenosti, napríklad ornitológovia, pozorovatelia nočnej oblohy či lietadiel.



2. Rovnaké parametre - rovnaký obraz

Ďalšou z chýb, s ktorou sa stretávame je, že ďalekohľady s rovnakými technickými parametrami, teda zväčšením a priemerom objektívu (napríklad 8x56) v totožných svetelných podmienkach, zobrazujú rovnaký obraz. Na kvalitu obrazu má vplyv konštrukcia optickej sústavy, zloženie použitého skla v šošovkách, použité hranoly, použité antireflexné vrstvy a v neposlednom rade geometrické a farebné chyby v obraze.

 


3. Univerzálny ďalekohľad zoom

Tretím omylom je snaha kúpiť si univerzálny ďalekohľad. Nakoľko nič takého neexistuje, voľba padne na ďalekohľad typu zoom. Tieto sú vhodné na pozorovania na malé a stredné vzdialenosti, avšak pri väčších vzdialenostiach od nich nemôžeme očakávať zázraky, nakoľko ich konštrukcia je zložitejšia oproti ďalekohľadom s pevným zväčšením, majú teda viac optických členov. To má za následok väčšie straty pri prechode svetelných lúčov. Obraz teda nebude natoľko kontrastný a čistý, ako pri použití ďalekohľadu s fixným zväčšením. Osobne tieto ďalekohľady nemám rád a preto ich neodporúčam.

 


4. Väčšie zväčšenie - vyššia cena

Ďalšou z fám, ktorá sa týka kúpy ďalekohľadu je názor, že čím väčšie zväčšenie ďalekohľadu, tým je jeho cena vyššia. V skutočnosti cena ďalekohľadu nesúvisí s jeho zväčšením, hlavnými faktormi tu sú: konštrukcia, optické prevedenie, vlastnosti, značka a iné.

 

Pri výbere toho správneho ďalekohľadu Vám radi poradíme, prípadne zodpovedáme Vaše otázky, neváhajte nás kontaktovať. Zároveň odporúčam prečítať si článok ako si vybrať ďalekohľad.

Čakajte prosím...
Užívateľský panel
Napiště nám zprávu