Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov pracovania niektorých služieb. Viac informácii.

Systém pre nočné videnie

Systém pre nočné videnie pracuje na princípe zvyškového svetla od hviezd a mesiaca. Zväzok fotónov prechádza fotonásobičom, ktorý ich premení na elektróny. Tie sa potom elektrochemickým procesom znásobia, usmernia cez fosforovú obrazovku a premenia sa na viditeľné svetlo, ktoré je potom viditeľné v hľadáčiku.

 

 Výsledkom je nazelenalý obraz s obrysom pozorovanej scény. Prístroje pre nočné videnie sú vybavené technológiou prvej, druhej, tretej alebo štvrtej generácie. Jedná sa o označenie nasadenia typu násobiča zvyškového svetla. Nočné videnie neposkytuje pri pozorovaní možnosti ako ďalekohľady počas dňa, napriek tomu sú nevyhnutou súčasťou pri niektorých aktivitách.


 Infračervené svetlo

Pre pochopenie systému nočného videnia je dôležité vedieť, čo je to svetlo. Jedná sa o množstvo energie vo svetelných vlnách. Kratšie vlnové dĺžky majú viac energie. Hneď vedľa svetelného spektra sa nachádza infračervené spektrum, ktoré je možné rozdeliť do troch kategórií:
Blízka - najbližšie k viditeľnému svetlu (0,76-5 mikrometrov)
Stredná - využíva sa v rôznych el. zariadeniach, ako sú napr diaľkové ovládače (5-30 mikrometrov)
Dlhá - (30-1000 mikrometrov)
Kľúčovým rozdielom je, že dlhé IR emitované objektom sa odráža mimo neho. Všetko sa deje na atomárnej úrovni. Ako je všeobecne známe, tak atóm sa skladá z jadra a elektrónového obalu.

Elektróny v tomto obale krúžia okolo jadra v mnohých rôznych dráhach. Pri pôsobení tepla sa jednotlivé elektróny začnú pohybovať na vyššie úrovne orbitálov, ďalej od jadra. Akonáhle sa elektrón presunie do vyššej energetickej dráhy, chce sa ihneď vrátiť do základného stavu. Keď táto situácia nastane, uvoľní svoju energiu ako fotón - častice svetla. Svetelná energia závisí od stavu elektrónu a jeho množstvo energie pri uvoľnení. Tento princíp sa využíva pre nočné videnie a termovíziu.


Generácia nočného videnia

Každá podstatná zmena v prístrojoch pre nočné videnie znamenala zavedenie novej generácie.

Generácia 0 - Jedná sa o systém nočného videnia vytvorený pre armádu Spojených štátov amerických, ktorý bol využívaný prevažne v druhej svetovej vojne a vojne v Kórei. Tento systém využíval infračervené svetlo a IR reflektor bol pripojený k nočnému videniu. Prístroj premietal lúč blízky infračervenému svetlu, neviditeľný okom, ktorý sa odrážal od objektov a putoval späť do šošovky nočného videnia. Využívaná bola anóda s katódou pre urýchlenie elektrónov. Problémom však bolo to, že zrýchlenie pohybu elektrónov viedlo k deformácii obrazu a k zníženiu životnosti trubice násobiča. Ďalším závažným problémom bolo využitie tohto systému práve pre vojenské účely, keď nepriateľské jednotky využívali vlastné systémy nočného videnia a mohli vidieť infračervený lúč premietaný zo zariadení tejto generácie.

Generácia 1 - Ďalšia generácia systému nočného videnia sa vzdialila od aktívneho infračerveného lúča a využívala princíp pasívneho infračerveného svetla. Generácia 1 využíva okolité svetlo z mesiaca a hviezd a nepotrebuje teda premietaný infračervený lúč. Nevýhodou je, že nefunguje dobre pri zamračenej oblohe alebo bez mesačného svitu.

Generácia 2 - Táto generácia ponúka oveľa lepšie rozlíšenie a výkon, než generácie predtým. Využíva násobič elektrónov, ktorý pracuje na efekte sekundárnej elektrónovej emisie. Toto usporiadanie umožňuje zvýšenie počtu elektrónov a ich energie. Najväčšou výhodou je schopnosť vidieť aj za veľmi zlých svetelných podmienok, a to aj bez mesačného svitu. Vďaka novej technológii dochádza tiež k oveľa menšiemu skresleniu ako u predchádzajúcej generácie nočného videnia.

Generácia 3 - Táto generácia je teraz využívaná americkou armádou. Nie sú tu žiadne zásadné zmeny proti generácii 2, má však lepšie rozlíšenie a citlivosť. Fotokatóda je vyrobená z arzenidu a gália a je veľmi účinná pri konverzii fotónov.

Generácia 4 - Táto technológia označovaná ako "priechodná" vykazuje mnohé zlepšenia a zvýšenie úrovne svetelných podmienok. Vďaka odstráneniu iónov z bariéry MCP sa odstraňuje šum z pozadia a zvyšuje sa pomer signálu k šumu. Obrázky sú potom podstatne menej skreslené a jasnejšie. Uzavretý systém napájania umožňuje fotokatóde rýchlo zapnúť a vypnúť napätie, čo umožňuje rýchlejšiu reakciu na kolísanie svetelných podmienok v určitom okamihu. Toto je najväčší pokrok v histórii systémov nočného videnia, umožňuje sa presunúť z nízkej hladiny osvetlenia až priamo na slnečné svetlo. Stávalo sa, že vojak mohol za tmy takmer oslepnúť, keď práve využíval nočné videnie a v blízkosti sa rozsvietilo jasné osvetlenie. Tieto obavy však už teraz odpadajú.

Digitálne nočné videnie - pracuje ako akumulátor fotónov v snímači svetelného senzora CMOS.  Fotóny sa zhromaždia v senzore v dostatočnom množstve na vytvorenie obrazu, následne je vyslaný signál zo snímača na LCD displej, ktorý pozorovateľ vidí v okuláry. Digitálne nočné videnie pracuje s miernym oneskorením, ktoré je potrebné na zhromaždenie dostatku fotónov. Toto oneskorenie v realite je minimálne, je viditeľné keď pozorujeme pohyblivý objekt, alebo zver v rýchlom presune. Digitálne nočné videnie, pracuje so vstavaným infračerveným zdrojom svetla, zvyčajne IR 940. Tieto modely sa stali za posledné roky veľmi obľúbené pre ich cenovú dostupnosť, slušný obraz a možnosť jednoduché tvorbu záznamu z pozorovania.  S digitálnym nočným videním je možné pozorovať aj počas dňa.


 Využitie nočného videnia

Teórie ako to celé pracuje sme už popísali dosť, poďme si pozrieť jednotlivé konštrukčné riešenia nočných videní a ich využitie. Nočné videnie sa dlhodobo používa v armáde, pri ochrane objektov, v poľovníctve, pozorovaní zvery, pri hľadaní stratených ľudí alebo aj pri navigácii v neznámom teréne. Obľúbenou činnosťou je využitie pri rôznych hrách tipu airsoft.



Monokulárne nočné videnie

  • najobľúbenejší tip nočného videnia na pozorovanie
  • má menšie rozmery a hmotnosť oproti binokulárnym modelom
  • v ponuke sú klasické tipy aj digitálne nočné videnia 
  • možnosť tvorby záznamu priamo do pamäte prístroja, alebo na externé zariadenie

 



Ďalekohľad s nočným videním

  • binokulárne nočné videnie s pozorovaním obidvomi očami
  • pozorovanie je pohodlnejšie a komfortnejšie oproti monokulárnym modelom
  • tento tip nočného videnia je väčší a ťažší oproti monokulárnym modelom
  • možnosť tvorby videa, alebo fotografií pri digitálnych prístrojoch

 

 



Okuliare na nočné videnie

  • sú dostupné monokulárne aj binokulárne prevedenia
  • zväčšenie je 1x, teda obraz je reálny nie priblížený
  • vhodné na pohyb terénom
  • vhodné na Airsoft a podobné aktivity

 

 


 

Puškohľad s nočným videním

  • digitálne nočné videnie
  • zvyčajne je možná tvorba záznamu
  • je možné pozorovanie z ruky, alebo montáž na zbraň
  • je možné použitie aj počas dňa

 

 


 

 Pri správnom výbere Vám ochotne poradí skúsený užívateľ alebo my v našom obchode

Čakajte prosím...
Užívateľský panel
Napiště nám zprávu