Príslušným nastavením vášho webového prehliadača vyjadrujete súhlas, resp. nesúhlas s využívaním cookies pri návšteve našej webovej stránky. Cookies nám pomáhajú pri zabezpečení kvalitných služieb. Zablokovanie týchto súborov môže viesť k nesprávnemu, resp. neúplnému nastaveniu parametrov pracovania niektorých služieb. Viac informácii.

Slovníček pojmov

Pri výbere ďalekohľadov, puškohľadov, teleskopov, nočných videní, mikroskopov a iných produktov z našej ponuky sa stretávame s rôznymi výrazmi a pojmami, ktoré môžu byť pre veľa ľudí ako neznáme. V skratke si tie najpoužívanejšie opíšeme.

Zväčšenie - prvé číslo ktoré sa uvádza v názvoch ďalekohľadov je zväčšenie. Znamená to, že ďalekohľad 10x40 má zväčšenie 10x a pozorovaný obraz v ďalekohľade je 10x väčší ako ho vidíme bez ďalekohľadu. Napríklad pozorovaný objekt sa nachádza vo vzdialenosti 150 metrov.  Pomocou  ďalekohľadu so zväčšením 10x ho vidíme tak, ako keby bol vzdialený od nás 15 metrov.

Objektív - druhé číslo, ktoré sa uvádza  v názvoch ďalekohľadov je priemer objektívu v milimetroch (8x56), hovorí o množstve svetla, ktoré do ďalekohľadu vstúpi. Pri dobrých svetelných podmienkach nám stačí aj objektív 26mm, počas tmavých zamračených večerov je tento rozmer už nedostatočný, sú doporučené priemery 50mm a viac.

Okulár - je časť ďalekohľadu, do ktorej sa pozeráme pri pozorovaní. Je zložený zo sústavy šošoviek, ktoré zväčšujú obraz vytvorený objektívom. Okuláre majú plastové alebo gumové očnice, ktoré nás chránia proti nežiadúcemu bočnému osvieteniu a zároveň vymedzujú optimálnu vzdialenosť oka od poslednej šošovky okuláru. Táto vzdialenosť je cca 8-10 mm. Okuláre s veľkým očným reliéfom majú túto vzdialenosť cca 15-20 mm a sú vhodné aj pre pozorovanie v okuliaroch. Bežné okuláre majú zorné pole cca 52° a širokouhlé majú zorné pole väčšie než 60°. Od toho je závislá aj veľkosť zorného poľa ďalekohľadov.

Výstupná pupila- výstupná pupila určuje aký veľký bude priemer obrazu vychádzajúceho z ďalekohľadu, vypočíta sa z pomeru priemeru objektívu a zväčšenia ďalekohľadu, to znamená že ďalekohľad 10x40 bude mať výstupnú pupilu 4 mm. Pupila oka človeka (zrenička) sa automaticky mení podľa množstva dopadajúceho svetla niekde v rozmedzí 2mm až 7mm. Starnutím však oko postupne stráca schopnosť sa maximálne rozširovať, čo znamená, že prijíma menej svetla. To znamená že u 50 ročného človeka je táto pupila približne 4 - 5mm a je mu zbytočné si kúpiť ďalekohľad rozmerov 7x50, ktorý má výstupnú pupilu približne 7mm.

Očný reliéf – vzdialenosť výstupnej pupily- je  vzdialenosť medzi poslednou šošovkou okuláru a okom pozorovateľa, v ktorom je pohodlne vidieť celý obraz zorného poľa. Bežná vzdialenosť výstupnej pupily je od 9 mm do 13 mm. Ak nosíte okuliare a chcete používať ďalekohľad bez skresleného obrazu zorného poľa, mal by mať ďalekohľad väčšiu vzdialenosť výstupnej pupily  14 mm - 20 mm.  

Najkratšia ostriaca vzdialenosť - je najkratšia vzdialenosť na ktorú je možno zaostriť. Ďalekohľady s krátkou ostriacou vzdialenosťou umožňujú pozorovať detaily už od 3 metrov.

Ostrenie- poznáme viac druhov ostrenie. Pri individuálnom ostrení sa každý okulár zaostruje sám. Pri centrálnom ostrení sa zaostruje spoločným posuvom oboch okulárov alebo objektívov naraz. Mechanizmus sa ovláda za pomoci kolieska medzi tubusmi ďalekohľadu. Takýto spôsob je najčastejší. Poznáme aj iné spôsoby, ale to sú skôr zriedkavosti.

Zorné pole - určuje šírku zorného poľa, ktorú budeme vidieť v ďalekohľade na určitú vzdialenosť, najčastejšie 1000 m, zorné pole sa mení so zväčšením, čím väčšie zväčšenie tým menšie zorné pole.

Relatívna svetlosť ďalekohľadu - čím je hodnota relatívnej svetelnosti ďalekohľadu vyššia, tým je ďalekohľad vhodnejší pre pozorovanie za šera. Je to však iba teoretická hodnota v minimálnou výpovednou hodnotou.

Stmievací faktor - umožňuje porovnanie vlastností ďalekohľadu pri horších svetelných podmienkach, vypočítava sa jednoduchých matematickým vzorcom, je to však iba teoretická hodnota s minimálnou výpovednou hodnotou.

Antireflexné vrstvenie optiky - antireflexné vrstvy optiky zmenšujú množstvo svetla odrážajúceho sa od optických povrchov čím zvyšujú množstvo svetla, ktoré prechádza až do nášho oka pri pozorovaní.  Ide o veľmi tenké vrstvy zlúčenín kovov, ktoré sú nanesené na povrch skla. Každá vrstva je účinná vždy len pre jednu konkrétnu časť farebného spektra (C, FC, MC, FMC vrstvy, fázové vrstvenie). Kvalita tohto vrstvenia je úmerná hodnote a kvalite zobrazeného obrazu, to znamená, čím kvalitnejšie vrstvenie tým lepší obraz

Optické sklo (BK-7 a BaK-4) - hranoly ďalekohľadov sa vyrábajú z dvoch druhou optických skiel. BK-7 je bórové korunkové sklo bežne používané v lacnejších typoch  ďalekohľadov. Je menej kvalitné ako BaK-4. Pri prechode svetla hranolovou sústavou z BK-7 skiel nie je výsledný obraz  tak  jasný, číry a kontrastný ako u ďalekohľadov s BaK- 4. Na bežné pozorovanie počas dňa sú tieto sklá vyhovujúce.
BaK-4 je báryové korunkové sklo. Je to veľmi kvalitný optický materiál s minimálnym rozptylom a svetelnými stratami. Ďalekohľad vybavený takýmito hranolmi má jasný, čistý, kontrastný a ostrý obraz v celom zornom poli.   

Farebná chyba - je spôsobená rozkladom bieleho svetla na jednotlivé farebné zložky pri prechode sklom. Chyba sa prejavuje tým, že sa objavujú modré alebo červené prúžky, ktoré  lemujú pozorovaný objekt. Farebná chyba má konečný vplyv na ostrosť a vernosť farieb sledovaného  obrazu. Chyba sa nedá odstrániť, ale možno ju potlačiť. Na tento účel sa používa kombinácia skiel s rôznymi optickými vlastnosťami alebo s rôznymi prídavnými zlúčeninami.

Ďalekohľady plnené dusíkom - optické prístroje sa plnia dusíkom proti zahmlievaniu optiky zvnútra pri náhlych zmenách teploty. Takto plnené ďalekohľady sú veľmi dobre utesnené, chránia ďalekohľad aj pred plesňami a ľahkým dažďom.

Pogumovaný povrch - pogumovanie tela ďalekohľadu slúži ako ochrana jeho povrchu a zároveň zaisťuje pevné a isté uchopenie. V zime je tento povrch  pre držanie lepší ako kov alebo plast. Pogumovanie neslúži ako ochrana proti nárazom ani nemá vplyv na vodotesnosť.

Vodotesnosť a odolnosť proti dažďu- ďalekohľady odolné proti dažďu sú doplnené o tesniace krúžky, ktoré bránia vniknutie vody do optickej sústavy, nie sú vhodné na vystavenie tlakovej vode, väčšiemu vodnému stĺpcu, takto odolné ďalekohľady majú precíznejšie tesnenie.

Čakajte prosím...
Užívateľský panel
Napiště nám zprávu