Menu
dalekohlad

Parametre produktov
Astronómia

Astronómia (6)

Vyberáme prvý teleskop

Človek vždy dvíhal hlavu ku hviezdam a snažil sa porozumieť svetu okolo nás. Je to niečo cez 400 rokov od chvíle, keď sa svet dozvedel o významnom objave astronomického ďalekohľadu.

Čo reálne budeme vidieť cez teleskop

Astronomický ďalekohľad je základným a takmer nevyhnutným nástrojom akéhokoľvek astronóma – či už amatéra alebo profesionála. Keď Galileo Galilei okolo roku 1609 namieril svoj (v tej dobe nie príliš dokonalý) šošovkový ďalekohľad na nočnú oblohu, uvidel dovtedy nepoznaný nový svet. Od toho momentu sa ďalekohľady vylepšovali a vyvíjali sa nové a dokonalejšie optické konštrukcie.

Nočná obloha na jar cez teleskop

Chladné zimné noci sa pomaly končia a nastupuje jar – cez deň jedno z najkrajších ročných období. Nočné pozorovania sú omnoho príjemnejšie, lebo teploty nedosahujú až také nízke úrovne. Aj keď sa postupne predlžuje deň, noci sú ešte dostatočné dlhé. Poďme sa pozrieť, čo nájdeme v tomto období na nočnej oblohe .

Pozorovanie teleskopom cez zimu

Zima je obdobie roka deťmi a astronomickou komunitou milované, čo robí pozorovanie teleskopom cez zimu veľkým zážitkom. Dlhé a tmavé noci prajú astronomickým chúťkam, no chlad už tak moc nie. Tak si obujte teplé ponožky a poďte sa pozrieť čo si pre nás každoročne pripravuje pani zima.

Jesenná nočná obloha cez teleskop

Obdobie konca leta, kedy sa začínajú predlžovať noci, sú pre astronómiu a pozorovanie cez teleskopy veľmi príjemné. Pod oblohou sa dá stráviť ešte celá noc bez väčších problémov, lebo zatiaľ neudreli mrazy. A ani technika a batérie vo fotoaparátoch netrpia zápornými teplotami.

Leto cez teleskop

Nočná obloha sa v priebehu roka pozvoľne mení. Niektoré súhvezdia a vesmírne objekty sú pozorovateľné počas celého roka, iné iba počas niekoľkých mesiacov. V každom ročnom období je v noci možné nájsť na oblohe množstvo úchvatných zaujímavostí, ktoré môžeme s teleskopom pozorovať. Okrem týchto stálic, oblohu okrášľujú planéty, Mesiac, meteorické roje a občas sa ukáže aj nejaký chvost kométy. Tak sa poďme pozrieť, čo si netreba nechať ujsť pri pozorovaní a astronomickými ďalekohľadmi.