Menu
dalekohlad

Parametre produktov

Ako si vybrať ďalekohľad

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Výber vhodného ďalekohľadu nie je žiadna veda. Úlohou tohto článku nie je ohurovať odbornými výrazmi , technickými špecifikácia a normami, ale poradiť Vám,  aby ďalekohľad, ktorý si kúpite Vám robil radosť, aby ste mohli dlho a spoľahlivo používať, zároveň aby Vám kúpa nového ďalekohľadu nespôsobila prievan v peňaženke.

Na základe našich dlhoročných skúseností sme u nás rozdelili ďalekohľady do 5 základných kategórií a to podľa použitia:

1. Poľovnícke ďalekohľady

2. Turistické ďalekohľady

3. Vreckové ďalekohľady

4. Astronomické ďalekohľady

5. Zoom ďalekohľady

Niektoré modely  by sme mohli vložiť aj do 2 kategórií, ale pre lepšiu orientáciu sme sa rozhodli každý ďalekohľad v našej ponuke vložiť iba do 1 kategóreí, práve takej, ktorá ho najviac vystihuje.

 

Poľovnícke ďalekohľady

Základnou črtou týchto ďalekohľadov je veľké sveteľnosť, ktorá je priamo úmerná veľkosti objektívu. Samozrejme veľkosť objektívu musí byť vhodná na pohyb lesom a krajinou, preto sa tu stretávame s priemermi objektívu 50mm, 52mm a 56mm. Výnimočne s iným priemermi.  Druhým dôležitým rozmerom je zväčšenie, ktoré je zvyčajne od 7x-12x. Osobne odporúčam voliť radšej menšie zväčšenie, vďaka ktorému máme väčšiu sveteľnosť a šíršie zorné pole.
Ďalekohľady s najväčšou sveteľnosť majú rozmery 7x50 a 8x56, veľmi obľúbené sú modely 10x50, 10x56, 12x50 a 12x56. Nemenej dôležitým faktorom pre ďalekohľady do náročných podmienok je vodeodolnosť a plnenie dusíkom proti zahmlievaniu. Najlepšie modely na trhu majú automatické zaostrovanie, alebo vstavané diaľkomery.

Turistické ďalekohľady

Sú trošku menšie oproti polovníckymi dalekohladom. Je to hlavne preto, lebo od nich nevyžadujeme dobrú svetelnost aj v horších svetelných podmienkach ako je šero, alebo upršané pocasie. Ich výhodou je menšia váha a kompaktnosť. Najobľúbenejšie sú rozmery 8x32, 8x42 a 10x42. Obľúbený je aj model 12x42, ale má už menšie zorné pole, co zhoršuje pozorovanie pohyblivých objektov. Množstvo turistických ďalekohľadov je vodeodolných a plnených dusíkom, co oceníme hlavne pri nečakanej zmene počasia počas výletov.

Vreckové ďalekohľady

Už názov nám hovorí o aké dalekohlady ide. Sú malé, ľahké, kompaktné a schováme ich do vrecka na bunde. Tieto ďalekohľady majú menšiu sveteľnosť, preto odporúčam ďalekohľady s rozmermi 8x25 alebo 10x25. Na trhu sú aj modely 12x25, alebo rôzne zoom kompakty so zväcšením napríklad 8-20x25, ale kvalita obrazu pri väcších zväcšeniach je väcšinou sklamaním.

Astronomické ďalekohľady

Po týmto pojmom rozumieme binokulárne ďalekohľady, ktoré používame na prvé astronomické pozorovania, alebo na pozorovanie vzdialených objektov najčastejšie z pevných stanovísť. Tieto ďalekohľady majú veľké priemery pre potrebnú veľkú sveteľnosť, tiež sú tažke a náročnejšie na prenos. Preto nie su určené na dlhšie prechádzky v prírode.
Najčastejšie sa tu stretávame s rozmermi 15x70, 20x80 a 25x10. Najmä posledne spomenutý model už potrebuje na pozorovanie statív, pozorovanie z ruky s modelom 25x100 už je takmer nemožné.

Zoom ďalekohľady

Táto malá kategória ďalekohľadov je stále oblúbená u zákazníkov. Ďalekohľady s funkciou zoom môžu meniť zväčšenie, zvyčajne je to v rozmeroch 8-20x. Veľkostne odporúčam modely s objektívom nad 40mm, nie menším. Nevýhodou týchto dalekohladov je ich náročnejšia výroba a komplikovanejšia konštrukcia, z tohto dôvodu sú v nich zvyčajné použité hranoly Bk-7, ktoré nemajú také dobré vlastnosti ako hranoly BaK-4.

 

Pri výbere  ďalekohľadu sa stretávame s týmito výrazmi:

Zväčšenie

U ďalekohľadov sa stretávame zvyčajne so zväčšením 7-25x. Pre klasické pozorovanie z ruky je vhodné zväčšenie 7-12x, vyššie zväčšenie ako napríklad 16x alebo 20x na pozorovanie z ruky neodporúčam, nakoľko je veľmi náročné udržať  pevne v ruke ďalekohľad. Aj menšie pohyby ruky majú veľký vplyv na výsledný obraz, ktorý je roztrasený. Pri väčších zväčšeniach je vhodné použiť  statív.

Priemer objektívu

Má zásadný vplyv na sveteľnosť ďalekohľadu a celkovú veľkosť a hmotnosť ďalekohľadu.  Môžeme napísať, že čím väčší objektív, tým väčšia sveteľnosť, ale zároveň aj vyššia váha. Pozor, na sveteľnosť má vplyv aj zväčšenie ďalekohľadu. Čím väčšia zväčšenie tým menšia sveteľnosť. Prax ukázala, že ideálna veľkosť objektívu na turistiku je 32mm a 40mm, výnimočne 50mm. Pre poľovníckom je to 50mm a 56mm. Väčšia objektívy sú určené skôr na pozorovanie z pevného miesta, napríklad z terasy.

Sklo hranolov

V praxi sa budeme stretávať s výrazom skla Bk-7 a BaK-4, ktoré majú podstatne lepšie optické vlastnosti a používajú sa v ďalekohľadoch vyšších tried. Väčšina ďalekohľadov v našej ponuku má hranoly BaK-4.

Zorný uhol a zorné pole na 1000m

Je to klasický technický údaj, ktorý nám povie aká je  veľkosť obrazu vo vzdialenosti 1000m. Ako príklad uvediem, ďalekohľad 8x56 má zorné pole 114m, iný model 10x56 má zorné pole 105m. Hlavný vplyv na veľkosť zorného poľa má zväčšenie ďalekohľadu a tiež konštrukčné spracovanie jednotlivých optický členok.

Statívový závit

Je možnosť pripojenia ďalekohľadu na statív dvoma spôsobmi:

1. Ďalekohľad má statívový závit  (majú ho hlavne väčšie ďalekohľady)

2. Na pripojenie ďalekohľadu na statív sa používa špeciálny adaptér

Optický výstup

Je číslo, ktoré nám hovorí aký veľký obraz vychádza z ďalekohľadu, zvyčajne 1-7mm. Matematicky to vypočítame vydelením priemeru objektívu so zväčšením. Príklad, ďalekohľad 8x56, má optický výstup 56/8=7mm. Zdravé ľudské oko, zrenička je schopná prijať svetlo priemeru 2-7mm, avšak starnúce oko stráca schopnosť roztiahnuť sa na 7mm. V praxi to znamená toľko, že človek vo veku 50 rokov nie je schopný spracovať obraz z ďalekohľadu 8x56, pre neho bude vhodnejšia voľba 10x56.  Naopak mladý človek kúpou ďalekohľadu 10x25, pri optickom výstupe 2,5mm sa zbytočne bude uberať o prichádzajúce svetlo.

Minimálna ostriaca vzdialenosť

Číselný údaj s informáciou od akej minimálnej vzdialenosti som schopný s ďalekohľadom pozorovať. Najlepšie ďalekohľady sú schopné zaostriť od 2,5m. Tým najlacnejším ďalekohľadom z trhu sa to nemusí nikdy podariť :-)

Konštrukcia

Poznáme 2 druhy konštrukcie:

1. Klasická (Porro) - na obrázku na pravej strane

2. Priama ( Roof) - na obárzku na ľavej strane

Ďalekohľady priamej konštrukcie sú náročnejšie na výrobu a takáto optická sústava má menšie straty a odchylky pri prenose svetla. V rovnakej cenovej kategórií môžeme takéto modely považovať za lepšie, avšak nie vždy je tomu tak. Rozdiely sú veľa krát úplne minimálne, voľným takmer nerozpoznateľné.  Osobne odporúčam sa pozerať na design ďalekohľadu a dať na sympatie, páči sa mi, nepáči sa mi, bude mi dobre sedieť v ruke, alebo nebude. 

Dioptrická korekcia

Väčšina ďalekohľadov našej ponuke má možnosť nastavenia dioptrickej korekcie zvyčajne v rozsahu -3 až +3. Vhodné pre ľudí, ktoré nosia okuliare, ale neradi s nimi pozorujú cez ďalekohľad.  Dioptrická korekcia sa nastavuje buď na pravom okulári, alebo

 

 Pre ľudí,  ktorí budú pozorovať cez ďalekohľad s okuliarmi odporúčam výsuvné očnice, pozorovanie s takým ďalekohľad je oveľa pohodlnejšie.

Tento článok obsahuje stručný prehľad toho najdôležitejšieho čo potrebuje vedieť pred kúpou ďalekohľadu. Na túto tému by sa dala napísať aj menšia kniha, ale kto by to celé čítal....

Ak budete potrebovať poradiť s výberom, alebo budete mať akékoľvek iné otázky k ďalekohľadom, neváhajte nás kontaktovať

 

Čítať 37131 krát Naposledy zmenené streda, 18 júl 2018 15:23
Viac z tejto kategórie: « Chyby pri výbere ďalekohľadu