Rozdelenie puškohľadov

Puškohľady sú optické zariadenia, ktoré sú osadené na zbrani a umožňujú nám zamierenie zbrane na cieľ a zároveň ho aj približujú. Typy puškohľadov, ich konštrukcia, vlastnosti a druhy zámernej osnovy sa líšia v závislosti od spôsobu využitia puškohľadov. Popíšeme si ich rozdelenie podľa kategórií.

 

 

Podľa zväčšenia

S pevným zväčšením

U puškohľadov s pevným zväčšením nie je možné meniť pomer zvačšenia, je to nastavené priamo  výrobcom. Zväčšenie je pevné a nemeniteľné. Tieto typy puškohľadov sú využívané prevažne poľovníkmi, ale nájdu sa aj športové disciplíny, kde sa využívajú práve vlastnosti týchto puškohľadov. Svoje uplatnenie nájdu aj medzi rekreačnými a hobby strelcami.

Náš tip:

Ekonomická voľba: Puškohľad Hawke Vantage 4x32 Duplex

TOP model: Fomei Foreman 8x56 HTC IR-SF

 

 


 


 

S variabilným zväčšením

Možnosť meniť rozsah zväčšenia využívajú puškohľady s variabilným zväčšením. Ich nespornou výhodou je možnosť nastavenia vhodného zväčšenia podľa aktuálnych požiadaviek strelca. Často sa tieto nastavenia menia aj počas zmeny svetelných podmienok, prípadne zmeny a vzdialenosti cieľa. Túto vlastnosť často využívajú poľovníci, ale aj športoví strelci, ktorí si po výstrele dokážu zmenou zväčšenia skontrolovať svoj zásah v terči. Konštrukčne sú tieto puškohľady zložitejšie a náročnejšie na výrobu oproti puškohľadom s pevným zväčšením.

Náš tip:

Ekonomická voľba: Hawke Vantage 3-9x40 Mil Dot

TOP model: Steiner Ranger 4   4-16x56

 

 

 


Podľa typu zbrane

Na vzduchovku

 Puškohľady pre vzduchovky tvoria samostatnú kategóriu puškohľadov. Využívajú sa puškohľady s pevným, ale aj variabilným zväčšením. Pri výbere puškohľadu pre vzduchovky treba klásť dôraz na typ vzduchovky. Pružinové vzduchovky majú pomerne silný spätný ráz a je vhodné zvoliť pevnú a odolnú konštrukciu puškohľadu, aby nedošlo k poškodeniu optickej sústavy. Tu sa s obľubou využívajú napríklad puškohľady značky Delta Titanium. Pri vzduchovkách typu PCP , alebo CO2 (používajú stlačený vzduch v kartuši, alebo bombičke CO2), je možnosť zvoliť z väčšieho množstva puškohľadov. Tieto vzduchovky majú kultivovanejšie správanie pri výstrele oproti pružinovým vzduchovkám a preto sú k puškohľadom šetrnejšie. Obľúbené sú puškohľady značky Hawke, Shilba a Hawke, kde je široký výber puškohľadov v rôznych prevedeniach. Konkrétny model puškohľadu si  strelec vyberie podľa typu a využitia vzduchovky. Inak bude voliť rekreačný a inak športový strelec.

 

Náš tip:

Ekonomická voľba: Hawke Vantage 4x32 Duplex

TOP model: Hawke Vantage SF 6-24x44 1/2 MilDot 

 

 

 


Na malorážku

Malokalibrové pušky sú pomerne obľúbené a nájdete ich u poľovníkov, športovcov, ale aj ako pušky pre zábavu a odreagovanie. Využívajú sa ako opakovacie, ale aj samonabíjacie pušky a preto treba zohľadniť tento zreteľ pri výbere puškohľadu. Spätný ráz u týchto pušiek nie je veľký, takže sú pomerne šetrné k puškohľadom. Na svoje si určite prídu poľovníci, športovci, ale aj hobby strelci. Samozrejme každý z nich siahne po puškohľade pre konkrétny typ využitia. Výrobcovia ako Hawke,, Delta Optical a Shilba ponúkajú vo svojej ponuke aj modely určené práve pre využitie na malokalibrovkách.

Náš tip:

Ekonomická voľba: Hawke Vantage 4x32 Duplex 

TOP model: Milan XP 4i 2-12x42mm 4A

 

 

 


Na guľovnicu

Pri voľbe puškohľadu na guľovnice treba zvážiť niekoľko dôležitých aspektov. Jedným z nich je určite veľkosť kalibru použitej zbrane – puškohľad musí zvládať spätný ráz a musí mať odolné telo a optickú sústavu. Treba brať do úvahy či je guľovnica opakovacia, alebo to bude samonabíjacia varianta, kde sa vystrelí väčší počet  výstrelov a telo puškohľadu bude viac namáhané. Ďalej treba prihliadať na spôsob využitia, či sa jedná o poľovnú optiku, alebo bude puškohľad určený na športové použitie. V každom prípade, na guľovnice musíme použiť puškohľady s odolnou konštrukciou, jednodielnym tubusom a vybrať vhodnú montáž puškohľadu. Samozrejme s ohľadom na použitie je dôležitý aj výber zameriavacej osnovy puškohľadu, jeho podsvietenie, ovládacie prvky puškohľadu a použitie paralaxy.

 

Náš tip:

Ekonomická voľba:  Hawke Vantage IR 3-9x50 MilDot

TOP model: DDoptics Nighteagle V6 2,5-15x50

 

 

 


 Na kušu

Puškohľady na kuše tvoria samostatnú kategóriu puškohľadov. Pri týchto puškohľadoch sú kladené úplne iné nároky na prevedenie puškohľadov ako pri  klasických puškohľadoch používaných na puškách. Technickým prevedením sa líšia hlavne tým, že puškohľady určené pre streľbu z kuše majú niekoľko zámerných krížov nad sebou. Balistická krivka vystreleného šípu je pomerne viac zakrivená oproti projektilu náboja a toto zakrivenie dokážu kompenzovať práve puškohľady určené pre streľbu z kuše. Kompenzácia balistickej krivky sa okrem puškohľadu dá kompenzovať aj vhodnou montážou pre kušu. Podľa použitia delíme puškohľady na kušiach  na lovecké a športové. Na puškohľadoch je možné nastaviť rýchlosť kuše/vystreleného šípu a vzdialenosť je možné odčítať na zvislej ose puškohľadu.


Podľa spôsobu využitia

Do pohonu - pre poľovníkov

Puškohľady pre poľovníkov určené do pohonu sú modely, ktoré sa používajú pri spoločných poľovačkách na diviačiu zver. Vačšinou sa jedná o modely s parametrami zväčšenia 1-4x, prípadne 1-6x a priemerom objektívu 24, 32 a 42 mm. Sú to puškohľady s odolnou konštrukciou, menšími rozmermi a širokým zorným poľom. Musia byť praktické a mali by odolávať aj nešetrnému zachádzaniu a zlým poveternostným podmienkam. Zastúpenie v tomto segmente ponúkajú značky ako Yukon, Shilba, Delta Optical a Fomei.

Náš tip:

Ekonomická voľba: Fomei Beater II. 1,5-6x42 IR-SMC (G4)

TOP model: Yukon Jaeger 1,5-6x42 (XO1i)

 

 


S nočným videním

Puškohľady s nočným videním sú využívané vo veľkej miere pri poľovníkoch. Uľahčujú lov v noci a za znížených svetelných podmienok. Konštrukčne tieto puškohľady kombinujú klasické prevedenie a digitálne technológie. Umožňujú merať vzdialenosť, nahrávať videá zo streľby, robiť snímky, meniť typ zámerného kríža a robiť balistické výpočty a korekcie.

 


Pre športových strelcov

Športoví strelci kladú dôraz na mnoho detailov pri výbere puškohľadu. Často závisí ich voľba od typu zbrane a určenia pre konkrétnu disciplínu. Iné požiadavky sú kladené pri taktických a dynamických disciplínach a iné nároky sú kladené pri takzvaných „sniperských“ (odstreľovačškých) disciplínach. Dôležité je konštrukčné prevedenie puškohľadu, použitá optická sústava, ovládacie prvky, rozsah zväčšenia a priemer objektívu. Nemenej dôležité je aj prevedenie a číslovanie vežičiek, krok a rozsah klikania, plus ďalšie vlastnosti ktoré sú využívané pri balistických výpočtoch. Vhodné je aj použitie bočnej paralaxy, ktorou sa dá redukovať chyba oka a merať vzdialenosť k cieľu. V ponuke nájdete športové puškohľady od značiek Hawke, Meopta a Shilba.

Náš tip:

Ekonomická voľba: Hawke Vantage SF 6-24x44 1/2 MilDot

TOP model: DDoptics Nighteagle V6 5-30x50

 

 

 

 

 


Pre hobby a rekreačných strelcov

Rekreační strelci nekladú až taký veľký dôraz na parametre puškohľadu ako športoví strelci. Väčšinou sa jedná  o použitie puškohľadov na vzduchovkách a malokalibrovkách, zväčša v priestoroch strelnice. Zvyčajne je to vzdialenosť streľby do  100 metrov a tomu je podriadený aj výber puškohľadu. Pri bežnej oddychovej streľbe postačujú puškohľady s pevným zväčšením - jedná sa o streľbu na kovové gongy, prípadne terče so znázornením figuríny, alebo bežný „plinking“ na rôzne predmety. Pri streľbe na papierový terč sú vhodné puškohľady s variabilným zväčšením.  Výrobcovia ako Hawke, Shilba a Fomei majú dostatok modelov určených aj pre túto kategóriu strelcov.

Náš tip:

Ekonomická voľba: Hawke Vantage 3-9x50 Duplex

TOP model: DDoptics Nighteagle V6 2,5-15x50

 


 


Tento článok obsahuje prehľad tých najdôležitejších informácií, ktoré potrebuje vedieť pred kúpou puškohľadu. Veríme, že sme Vám aspoň trochu pomohli a uviedli Vás do sveta puškohľadov.

Ak budete potrebovať poradiť s výberom, alebo budete mať akékoľvek iné otázky k puškohľadom, neváhajte nás kontaktovať.

Čakajte prosím...
Užívateľský panel
Napiště nám zprávu