Recenzia Hawke Side Winder 8-32x56 1/2 MD

V tejto recenzii Vám predstavíme puškohľad Hawke Side Winder 8-32x56 1/2 MD, jeho parametre, využitie a skúsenosti z praxe.

Výrobca Hawke má vo svojej ponuke modelovú radu Sidewinder 30, ktorá je vo svojej kategórii vyhľadávaným artiklom medzi športovými strelcami. K hlavným a výrazným črtám týchto typov patrí bočná paralaxa s veľkým kolesom pre jemné doladenie ostrosti. Zámerná osnova je typu Half Mildot (alebo ak chcete ½ MilDot) v čiernej farbe, s možnosťou podsvietenia v červenej a zelenej farbe, samozrejmosťou je voľba intenzity podsvietenia zámerného kríža v piatich úrovniach jasu.

 

 

Obsah balenia

Puškohľad sa dodáva v praktickom kufríku, kde je uložený aj s príslušenstvom a chránený tak pred poškodením pri preprave k zákazníkovi. Okrem puškohľadu nájdeme v balení aj slnečnú clonu, krytky okuláru a objektívu, koleso bočnej paralaxy, objímku s ryskou na odčítanie hodnôt paralaxy (upevňuje sa na tubus puškohľadu), imbusový kľúč, handričku na ošetrenie skiel, kľúč na uzamknutie kufríka, návod na použitie a prospekty od výrobcu optiky.

 

Spracovanie a prevedenie

Puškohľad je už na prvý pohľad robustnejší, za čo vďačí svojej konštrukcii a parametrom. Vďaka priemeru objektívu ( 56 mm ) je  to vidieť a telo tubusu o priemere 30 mm iba podčiarkuje výborné svetelné vlastnosti optických častí puškohľadu. Čo sa týka technických vlastností, tak puškohľad je plnený dusíkom a je vodeodolný a vodotesný.

Vlastnosti

Zväčšenie

Zväčšenie puškohľadu je variabilné a je možné ho nastaviť v rozmedzí 8-32x. Veľké zväčšenie sa využíva hlavne pri športových disciplínach pri streľbe na väčšie vzdialenosti.

Priemer objektívu

Priemer objektívu. Tento model disponuje objektívom o veľkosti 56 mm. Tento rozmer v kombinácii s priemerom tubusu umožňuje optickej sústave v puškohľade dosiahnuť čo najlepšie svetelné podmienky.

Priemer tubusu

Priemer tubusu je dôležitým konštrukčným prvkom. Tubus je vyrobený z jedného kusu materiálu a jeho priemer je 30 mm, čo je ideálny rozmer pri použití v športových disciplínach. Tento rozmer umožňuje dosiahnuť lepšie svetelné podmienky a väčší svetelný rozsah puškohľadu.

Paralaxa

Modely SideWinder 30 disponujú bočnou paralaxou, ktorá umožňuje účinne robiť korekcie od vzdialenosti 9 metrov. Pomocou tejto korekcie je možné dosiahnuť zaostrenie cieľa a zároveň zámerného kríža, kedy strelec vidí ostro a jasne oba tieto prvky, ktoré sú dôležité pre presný zásah cieľa. Chod paralaxy je príjemný, k čomu prispieva aj veľké 100 mm koleso paralaxy. Koleso umožňuje naozaj jemné doladenie ostrosti pri zamierení na cieľ. Je možné si ho ociachovať na jednotlivé vzdialenosti v metroch, čo je výhodou pre niektoré strelecké disciplíny, kde je výhodou pomocou takto pripravenej paralaxy merať vzdialenosti.

 

Zámerný kríž

Zámerný kríž je dôležitým prvkom puškohľadov a pri športovej streľbe zvlášť. Modely SideWinder disponujú osnovou typu HalfMildot. Je to typ osnovy odvodený od typu MilDot, ale delený na polovičné rozmery „dielikov“ . Táto osnova je veľmi praktická pri streľbe, nakoľko je možné využiť ju pri technike streľby „prenášaním“ kedy strelec môže robiť korekcie zásahov podľa odčítania hodnôt priamo na zameriavacom kríži. V praxi je to veľmi osvedčená metóda. Je možné ju kombinovať s metódou „klikania“ na vežičkách puškohľadu. O možnosti zmeny farby a podsvietenia kríža sme písali už v úvode tejto recenzie.

Korekčné vežičky

Korekčné vežičky umožňujú robiť korekcie a posun zámerného kríža vo vodorovnej a horizontálnej polohe. Umiestnené sú zvislo a bočne v stredovom hranole na tele tubusu puškohľadu. Pri nastavení korekcie je nutné najprv povytiahnuť vežičku a následne zmeniť hodnotu, ktorú je možné odčítať na výraznej stupnici priamo na vežičke. Pri otočení vežičky počuť zreteľné kliknutie a strelec má tak okrem vizuálnej aj zvukovú možnosť zaznamenať posun na stupnici. Vežičky je možné nulovať, čo je výhodné pri nastavení počiatočných a východzích hodnôt klikania. Krok klikania má tento model v úrovni ¼ MOA.

Skúsenosti z praxe

Tento model využívajú strelci od použitia na vzduchovkách až po zbrane veľkých kalibrov ako napríklad .338 Lapua. Využitie je overené v praxi napríklad pri disciplínach Field Target, kde sa dajú použiť vlastnosti puškohľadu ako rozsah variabilného zväčšenia a hlavne bočná paralaxa. Dokonca je možné vidieť strelcov s použitím ešte väčšieho kolesa paralaxy, za účelom čím jemnejšieho doladenia korekcie a presnejšieho merania vzdialeností. Puškohľad môžeme vidieť aj pri disciplínach Malá odstreľovačka, kde sú modely Hawke dosť častým puškohľadom osadeným na zbraniach. Dôležitým faktorom pri presnej streľbe je aj výber vhodných montáží. Tu je dôležité prihliadať na rozmery tubusu, puškohľadu a na jeho využitie.

Fotka zo súťaže Malá odstreľovačka. Použitie puškohľadu na malokalibrovke Haenel Suhl 150. 

Fotka z použitia puškohľadu na PCP vzduchovke Steyr LG110. Všimnite si veľké, na mieru robené koleso paralaxy. Disciplína Field target.

 

Hodnotenie

 • odolná konštrukcia
 • výborne čitateľné vežičky
 • jemné odčítanie korekcie na zameriavacom kríži
 • osvetlenie zámernej osnovy s možnosťou zmeny intenzity
 • bočná paralaxa s kolesom ovládania
 • krytky objektívu a okuláru v balení
 • ovládanie zväčšenia ide pomerne tuho
 • upevnenie kolesa paralaxy mohlo byť pevnejšie a stabilnejšie

 

Technické parametre:

 • Zväčšenie: variabilné
 • Veľkosť zväčšenie: 8-32x
 • Priemer objektívu: 56 mm
 • Priemer tubusu: 30 mm
 • Vodotesný: áno
 • Plnený dusíkom: áno
 • Rektifikačný krok klikania: ¼ MOA
 • Zámerný kríž: ½ MilDot
 • Osvetlenie kríža: áno
 • Paralaxa: bočná, od 9 m
 • Zorné pole v 1000 m: 3,5-1,1 m
 • Celková dĺžka: 432 mm
 • Hmotnosť: 870 g
Čakajte prosím...
Užívateľský panel
Napiště nám zprávu