Ako vybrať hvezdársky ďalekohľadČo to vlastne je hvezdársky ďalekohľad a čo je to teleskop?
Toto by sme si mali vysvetliť ako prvé. Oba názvy vyjadrujú to isté. Ja osobne radšej používam výraz teleskop, ktorý je jasne definovaný, nedochádza tu k zámene s inými produktami. Hvezdársky ďalekohľad sa často používa aj ako názov pre klasický binokulárny ďalekohľad veľkých rozmerov na pozorovanie nočnej oblohy alebo vzdialených objektov počas dňa. Takúto samostatnú kategóriu nájdete v našej ponuke v kategórií ďalekohľady. V zahraniční je to často rovnako rozdelené na výrazy "telescopes" a "astro binoculars"

Výber vhodného hvezdárskeho ďalekohľadu nie je náročné, stačí si vyjasniť pár základných vecí a zodpovedať si na tieto otázky:

1. Budem používať hvezdársky ďalekohľad ja, dieťa, starší človek?

Každý z nás je inak technicky a fyzicky zdatný.  Teleskop ovládaný dieťaťom musí mať iné parametre a hvezdársky ďalekohľad ambiciózneho astronóma.

2. Čo budem pozorovať?

Veľa začiatočníkov má veľké očakávania, ktoré vychádzajú z dokonalých záberov nočnej oblohy, ktoré sú dostupné na rôznych stránkach na internete. Tieto fotografie sú výsledkom kombinácie kvalitnej astronomickej techniky, veľkých skúseností astronóma a hodín práce za počítačom.
Každý začiatočník určite začne pozorovať mesiac, ktorý je jasne viditeľný a vieme o ňom veľa. Následne začne vyhľadávať jednotlivé planéty, hviezdy a časom možno deep-sky objekty. Na samotnom vrchole je astronomická fotografia, ako ju môžete vidieť na rôznych záberoch dostupných na internete. 

3. Kde budem pozorovať?

Ideálne miesto na pozorovanie je na kopci, mimo dosahu svetelného smogu. To je však iba prianie väčšiny z nás. Zvyčajne sa na nočnú oblohu pozeráme z terasy, záhrady alebo z balkóna. Niektorí z nás sú ochotní naložiť výbavu do auta a vyraziť za pozorovaním na kopec. Je to jedna z možností ako si spríjemniť napríklad "stanovačku" v lete. 

Teleskop pre dieťa

Základom je, aby sa dieťaťu s ďalekohľadom ľahko pracovalo. Odporúčam voliť modely s montážou AZ, teda azimutálna montáž. Je veľmi podobná klasickému fotografickému statívu.  Druhou výhodou tejto montáže je pri šošovkových modeloch použitie takéhoto ďalekohľadu aj na denné pozorovanie krajiny. Pri pozorovaní krajiny cez zrkadlový ďalekohľad bude obraz dole hlavou. Je možné ho otočiť špeciálnym hranolom, ale výsledok takého obrazu je sklamaním, preto tento hranol v našej ponuke nenájdete.

Moje tipy:

Ekonomická voľba: Teleskop Omegon 60/700 AZ
Ideálna voľba: Teleskop Sky-Watcher Horizont 70/500 AZ2

Každý, kto začína s nočnou oblohou sa určite ako prvé pozrie na Mesiac.

Hvezdársky ďalekohľad pre začiatočníka

Prvú vec, ktorú si treba ujasniť je, či chcem ďalekohľad čisto na astronomické pozorovania, alebo by som ho rád využil aj pri dennom pozorovaní. Vždy to je to kompromis, niečo za niečo.  Ak budete chcieť univerzálnejší model, teda na pozorovanie krajiny aj nočnej oblohy, odporúčam model šošovkový s AZ montážou. 
Ak nemáte záujem o pozorovanie počas dňa, určite odporúčam zrkadlový teleskop s čo najväčším priemerom zrkadla, aký Vám dovolí Váš rozpočet, napríklad 130 mm je vhodný priemer pre začiatok. Následne máme na výber 3 druhy montáže:

- originálna astronomická EQ
- montáž Dobson
- montáž GoTo s navádzaním

Pri základných modeloch s malým priemerom neodporúčam montáž GoTo pre slabú svetelnosť. V našej ponuke takéto modely nenájdete z tohto dôvodu.  Hlavnou výhodou montáže Dobson je jednoduchosť použitia a nízka cena. Výhodou paralaktickej EQ montáže je po získaní skúsenosti, pohodlnejšie udržanie objektu v zornom poli.

Moje tipy pre univerzálnejší teleskop aj na denné pozorovanie

Ekonomická voľba Sky-Watcher Horizont 70/500 AZ3
Ideálna voľba: Sky-Watcher 120/600 AZ3

Moje tipy hvezdársky ďalekohľad s EQ montážou

Ekonomická voľba: Sky-Wather 130/900EQ2
I
deálna voľba: Omegon 150/750EQ3

Moje tipy hvezdársky ďalekohľad typu Dobson

Ekonomická voľba: Sky-Watcher 130/650 Heritage
Ideálna voľba: Sky-Watcher 150/750 Heritage

Kto už má napozeraný Mesiac, začne hľadať náročnejšie objekty a tým sú jednotlivé planéty 

Hvezdársky ďalekohľad pre pokročilých

Ďalekohľad pre náročných by už mal mať dostatočnú svetelnosť a v ideálnom prípade Goto montáž, teda montáž s navádzaním. Priemer ďalekohľadu by mal byť minimálne 150 mm, ideálne 200 mm a viac. Z montáží je najvhodnejšia pevná montáž EQ5 a vyššie rady. Ideálne s Goto systémom. 

Moje tipy pre pokročilých:

S manuálnou montážou EQ5:  Teleskop Sky-Watcher 200/1000 EQ5
Na montáži Dobson: Sky-Watcher Dobson 8
S montážou Goto ekonomická voľba : Sky-Watcher 150/750 Star Discovery
S montážou Goto top model: Sky-Watcher 300/1500 EQ6 Pro GoTo

Aj takéto deep-sky objekty je možné vidieť na nočnej oblohe. Pre takýto výsledok potrebujete dobrý teleskop, dostatok skúsenosti, dobrú techniku na fotografovanie a následne prácu s úpravou snímkov v počítači. 

Hvezdársky ďalekohľad pre fotografov

Táto oblasť, určená pre skúsených pozorovateľov, ktorí už zvyčajne nepotrebujú poradiť s výberom a presne vedia, čo chcú mať a potrebujú.  Kvalitná fotografia sa dá spraviť aj 80 mm ED ďalekohľadom, ale s väčšími modelmi bude výsledok vyzerať inak.  Samozrejmosťou je kvalitná montáž s navádzaním.

Môj tip na ďalekohľad pre fotografov:

Sky-Watcher 120/900 Black Diamond ED-APO

Toto je náš zoznam hvezdárskych ďalekohľadov, ktoré by sme odporučili pre jednotlivé skupiny pozorovateľov a mal by uspokojiť väčšinu. Samozrejme, každý sme jedineční a zoznam nemusí  vyhovovať každému, či pre rôzne iné požiadavky alebo cenu produktov. 

S výberom Vám radi pomôžeme, neváhajte nás kontaktovať. 

Čakajte prosím...
Užívateľský panel
Napiště nám zprávu