Výrobcovia / značky

Recenzie, skúsenosti


Recenzie, skúsenosti


Ktorý je lepší: Fomei Bird 8x26 alebo Lacerta Colibri 8x25 alebo Levehuk Energy Plus 8x25?


 Zaujímal ma rozdiel v kvalite obrazu týchto cenovo veľmi podobných ďalekohľadov: Fomei Bird 8x26 stojí 55,-Eur a Lacerta Colibri 8x25 len 48,-Eur. Záver: cenový rozdiel to nie je veľký a aj rozdiel v kvalite obrazu je podobný: lepší obraz má Fomei Bird 8x26 v porovnaní s Lacerta Colibri 8x26. Keď poviem, že rozdiel v cenách je 13%, tak o toľko percent je aj  rozdiel v kvalite obrazu (optiky). Ja by som si z týchto dvoch radšej kúpil Fomei Bird 8x26, ale toto platilo dovtedy, pokiaľ som sa nepozrel cez Levenhuk Energy Plus 8x25. Hoci je z nich najdrahší a stojí 87,-Eur, kvalita ma príjemne prekvapila: obraz je čistý až po okraj zorného pola, má verné podanie farieb a málo reflexov. Došetrite si na túto sumu, dostanete oveľa lepší ďalekohľad. Fomei Bird a Lacerta Colibri farbia slabo do žlta, Levenhuk má prirodzené farby. Obraz je aj kontrasnejší a svetlejší. Reflexy pri protisvetle prejavujúce sa u Fomei Bird a Lacerta Colibri  u Levehuk Energy Plus neboli!

 

Pozn.1): porovnal som kvalitu  Fomei Bird 8x26 aj s ďalekohľadom Lacerta Smart 10x34: Lacertu Smart je oveľa lepšia. Ale cenu má Lacerta Smart dvojnásobnú. Prečítajte si však ešte porovnanie ďalekohľadu Lacerta Smart 10x34 s inými podobnými (nižšie):

Pozn.2): u lacnejších ďalekohľadov (pod 100,-Eur) je rozdiel v kvalite badateľný aj pri cenových rozdieloch pár desiatok eur. Ale pri ďalekohľadoch vyšších cenových úrovní nad 200,-Eur je už rozdiel v kvalite menej výrazný až nepodstatný alebo zanedbateľný. Ale je - prečítajte si (dolu) napr. porovnanie ďalekohľadov Leica Trinovid a Ultravid.


16.3.2016  ©  Ing. Pavel Vlnka 


Skúsenosti s ďalekohľadmi Delta Optical One 10x32, Lacerta Smart 10x34 a Nikon Monarch 7- 10x30:


Ďalekohľady 10x30 (10x32, 10x34) sú moje obľúbené na dlhé nosenie, napr. na turistike, na dovolenke, do prírody, pretože sú malé, kompaktné a ľahké. Pritom svetlosť a kontrast obrazu daný pomerom priemeru objektívu a zväčšenia je pri dennom svetle tak akurát.

Súčasne som skúšal tieto tri ďalekohľady a rozhodoval som sa, ktorý z nich by som si kúpil. Najlacnejší je Lacerta Smart 10x34, jeho cena je tesne pod 100,-Eur, o asi 30,-Eur je drahší Delta Optical One 10x32. Teda oba sú z nižšej cenovej úrovne. Nikon Monarch 7 je už zo strednej cenovej úrovne (cca 350,-Eur). 

Najmenší a najľahší z nich je Delta Optical One. Má aj najlepšie púzdro, ale zas vzhľad ďalekohadu vyzerá "najlacnejšie". Osobne mi toto nevadí, rozhodujúca pre mňa je kvalita optiky, teda obrazu. 

Lacerta a Nikon sú veľkosťou a hmotnosťou veľmi podobné, rozdiel je, že Nikon má "uzavretý mostík" a Lacerta "otvorený". Pri držaní mi vyhovovali oba, preto pre tento rozdiel by som medzi nimi neuprednostnil ani jeden z nich. Krytky okulárov sú u všetkých troch podobné, ale pri krytkách objektívov by som si vybral najskôr Nikon, u Lacerty a Delte One sa mi krytky objektívov horšie nasadzovali.

Priložené remienky a púzdra nebudem hodnotiť, porovnanie by bolo účelové, subjektívne a relatívne. Podľa nich by som si ďalekohľad nevyberal.

K optike a kvalite obrazu: dlho som si musel "prehadzovať" na oči Lacertu a Delta One, pretože kvalita ich obrazu je veľmi porovnateľná, ale nakoniec by som predsa uprednostnil Deltu One. Lacerta má pri určitých svetelných podmienkach znateľnejšiu farebnú vadu, pri bežných prírodných scenériách ťažko postrehnuteľnú. Delta One mala aj lepší okraj zorného pola.

Nikon Monarch 7 mal z nich najlepší obraz. Dlho som Nikon porovnával s Delta One: áno, Nikon mal lepší obraz, mal širšie zorné pole a až po okraj bol obraz pekný, ale vedomie až takmer trojnásobnej ceny Nikonu a jeho väčšia hmotnosť oproti Delta One mi symaptie a rozhodovanie prikláňala na stranu ďalekohľadu Delta Optical One 10x32.  

Ak ale chcete elagantnejší a modernejší ďalekohľad s otvoreným mostíkom na bezpečnejšie držanie jednou rukou, tak si zvoľte Lacerta Smart 10x34.


16.3.2016  ©  Ing. Pavel Vlnka Porovnanie ďalekohľadov Hawke Endurance ED 10x50, Hawke Frontier ED 10x43 a Vortex Viper 10x42:

 

Ide o ďalekohľady strednej triedy, teda v cenách od 350,-Eur do 650,-Eur. Keď som ich porovnával, nepoznal som ich ceny a tak som podvedome nebol ovplyvnený cenou a teda vedomím, že drahší by mal byť kvalitnejší.

Prehadzoval som si všetky tri modely na oči a:

- najhorší bol Hawke Endurance ED, lebo hneď som vnímal nekvalitný okraj jeho zorného pola. V tomto smere bol o dosť lepší jeho brat Hawke Frontier ED 10x43. Teda: ED sklo nezaručuje rovnakú kvalitu.

Frontier ED 10x43 bol z nich najväčší, ale jeho konštrukcia otvoreného mostíka mi vyhovovala a umožňovala pevné a spoľahlivé držanie aj jednou rukou. 

Opticky mal ale najlepší obraz Vortex Viper 10x42, pretože mal najprirodzenejšie farby - Hawke Ednurance a Frontier trošku farebne tónovali zorné pole do žlta. Tento slabý farebný nádych obrazu nevnímate, keď pozeráte len s týmto jedným ďalekoľadom, ale keď ich porovnávate s Vortex Viper, tak si to uvedomíte.

Potom som si zistil ceny a tak sa mi znovu potvrdila skúsenosť, že cena ďalekohľadu ukazuje na jeho kvalitu.

Poznámka:

Na záver som si navzájom porovnal ďalekohľady Vortex Viper 10x42 a Leica Ultravid 10x42 HD-PLUS: ich cenový rozdiel je 3-násobný, ale rozdiel v kvalite ovela menší. Keď to mám vyjadriť číselne, tak Vortex Viperu dám 93% a Leice Ultravid dám 98%.

Za rozdiel v kvalite medzi Hawke Endurance ED 10x50 a Vortex Viper 10x42 by som určite zaplatil dvojnásobok ceny,

váhal by som priplatiť za rozdiel v kvalite medzi Hawke Frontier ED 10x42 a Vortex Viper 10x42,
ale za rozdiel v kvalite medzi Leica Ultravid 10x42 HD-PLUS a Vortex Viper 10x42 by som už trojnásobok ceny asi nedal.

 

1.3.2016  ©  Ing. Pavel VlnkaPorovnanie ďalekohľadov Leica Trinovid 10x42 za 1450,-Eur s ďalekohľadom Leica Ultravid 10x42 HD-PLUS za 1980,-Eur:

 

Počas 16 rokov predaja ďalekohľadov som už pozeral cez mnohé modely ďalekohľadov. Keď mi prišla pozvánka na dvojdňovú prezentáciu výrobkov značiel Minox a Leica v Leviciach v dňoch 17. a 18.septembra 2015, hneď som sa rozhodol, že si urobím čas a prezentácie sa zúčastním, aj keď ďalekohľady oboch značiek poznám. Bol som zvedavý hlavne na nové modely binokulárnych ďalekohľadovm Leica Ultravid 8x42 HD-PLUS, Leica Ultravid 10x42 HD-PLUS a nové - inovované Minox BF 8x42 a BF 10x42.

Hlavný program akadémie - strelba na strelnici na vzdialenosť 300metrov s pomocou puškohľadov Leica Magnus bol určený hlavne pre majiteľov a predajcov poľovníckych predajní, ktorí boli na akadémii v drtivej početnej prevahe. Ja nie som poľovník alebo strelec, ďalekohľadom sa venujem hlavne zo záľuby. Streľba bola pre mňa zážitkom, ale k puškohľadom sa nebudem vyjadriť. Zaujímam sa hlavne o bežné binokulárne ďalekohľady: v kľude, za rôznych svetelných podmienok som mal možnosť vyskúšať spomínané ďalekohľady a porovnať ich.
Záver:
a) inovované Minox BF 8x42 a 10x42 sú vydarené modely a inovácia im prospela.
b) najviac na prekvapila kvalita inovovaných modelov Leica Ultravid 8x42 HD-PLUS a 10x42 HD-PLUS. Staršie modely Ultravid majú označenie bez slovka PLUS. Čo konkrétne na nich inovovali, nebudem písať, môžete si to zistiť na internete. Mal som presvedčenie, že medzi ďalekohľadom za 1400,-Eur a za 2000,-Eur je už zanedbateľný rozdiel v kvalite. Nevidíte ho za bežných a normálnych svetelných podmienok cez deň. Ale sústredil som sa a zámerne pozeral nimi za zlých svetelných podmienok s Leica Trinovid 10x42 za 1450,-Eur a porovnával som ho s ďalekohľadom Leica Ultravid 10x42 HD-PLUS za 2100,-Eur. Rozdiel v kvalite som videl.

Hlavný rozdiel je v množstve a sile reflexov v ďalekohľadoch, napr. keď pozeráte cez deň a Slnko je šikmo oproti alebo keď už bolo takmer tma a pod horizontom bolo už celkom tmavo a len nad horizontom bola obloha ešte trošku svetlejšia, ale už bolo vidieť zopár hviezd. Lacnejšou Leica Trinovid 10x42 sa mi v dolnej časti zorného pola robil slabí reflex (mesiačik) od oblohy, čo mi tam rušilo, aby som dobre vidiel terén pod horizontom. Leica Ultravid 10x42 HD-PLUS tento reflex nemala a v pohode som rozlišoval terén. Vtedy som si povedal, že tento rozdiel v kvalite stojí za ten cenový rozdiel, aj keď väčšinou pozerám ďalekohľadom cez deň a nie proti svetlu.

 

30.9.2015  ©  Ing. Pavel Vlnka

 


Porovnanie malých vreckových ďalekohľadov značky Nikon:


Ďalekohľady sa dajú porovnať len vtedy, ak máte dva ďalekohľady nastavené na svoje oči a oba rýchlo po sebe meníte pri pozorovaní. Potom sa dá povedať, ktorý ďalekohľad je lepší. Ťažko porovnať dva ďalekohľady, ak cez jeden pozorujete v jeden deň a cez ďalší ďalekohľad pozorujete napr. v nasledujúci deň.

Dnes som mal možnosť porovnávať a rýchlo po sebe pozerať cez tieto ďalekohľady:

Nikon Aculon T01: 10x21;

Nikon Aculon A30: 10x25;

Nikon Aculon T51: 10x24;

Nikon Sportstar EX 10x25 a

Nikon Travelite EX 10x25.

 

Všeobecne platí, že cena ukazuje na kvalitu ďalekohľadu. Nebral som však do úvahy cenu týchto ďalekohľadov, ale:

a)  pocit a pohodu pri pozorovaní, čo je závislé od polohy očí pri ďalekohľade, ako sa vidí zorné pole, teda to, ako sa mi pozoruje bez ohľadu na optickú kvalitau obrazu; Tento bod a) je však veľmi subjektívny, je často odlišný u rôznych ľudí.

b) optickú kvalita obrazu;

 

Záver:

1. Nikon Travelite EX 10x25 - tento by som si kúpil. Nie je dizajnovo tak pekný, ako 2), ale ako chlap mi na tom veľmi nezáleží. Ale pohoda pri pozorovaní a kvalita obrazu rozhodla.

2. Nikon Aculon T51: 10x24 - elegantný, dobre sa ním pozerá a obraz je kvalitný;

3. Nikon Aculon A30: 10x25 - vyhral: keby mi veľmi záležalo na cene, tak by som si kúpil tento. Pohoda pri pozorovaní a kvalita obrazu sa takmer vyrovnala 1) a je aj ľahší ako 1). Ale nie je vodotesný a na tom mi dosť záleží, preto som sa rozhodol pre 1).

4. Nikon Sportstar EX 10x25 - veľmi dobrý, ale nejako ma nepresvedčil, nesadol mi.

5. Nikon Aculon T01: 10x21 - najlacnejší, velmi elegantný a malý, ale už som náročnejší a mám väčšie požiadavky na ďalekohľad. Z týchto ďalekohľadov sa mi s ním najhoršie pozeralo a kvalita obrazu bola priemerná.

 

 10.9.2015  ©  Ing. Pavel Vlnka

 

Doplnené 17.3. 2016 - dnes som v kľude porovnával ďalekohľad Nikon T51: 8x24 a ďalekohľad Nikon A30: 8x25: A30-ka je rozmerovo väčší, ťažší a menej pekný ďalekohľad. T51 je elegantný, malý a ľahký ďalekohľad. Ale dôležitá je kvalita obrazu: rozdiel vo väčšej kvalite detailov a lepšieho farebného podania je jednoznačne v prospech T51-ky. Som už náročnejší a preto by som si vybral (kúpil) T51-ku, aj keď je drahšia.

Aby som Vám priblížil rozdiel v kvalite detailov medzi nimi, možno vám pomôže prirovnanie ku kvalite obrazu televízneho programu vysielajúceho v kvalite SD a tej istej TV stanice vysielajúcej v kvalite FullHD. Skúste si to na vašej TV.

 


Testy z hunting-shop.cz: 

 

Test 1:

Nikon Action EX 7x50 CF Waterproof
Fomei Hunter 7x50
Bresser Montana LX 7x50

Fomei Ranger 7x50
Bresser Hunter 7x50
Fomei Terra 7x50

Test 2:

1. Bresser Spezial Jagd 8x56
2. Fomei Ranger 9x36
3. Fomei Forester 8x56
4. Fomei Leader 8x56

Test 3:

1. Fomei Leader 10x42
2. Fomei Forester 9-27x56
3. Exacta Ekonomy 8x56
4. Bresser Speed 8x40
5. Nikon Monarch 12x42DCF WP

 

Copyright 2015 - 2018 © dalekohlady.sk